Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Volské oko: obľúbená klasika

Volské oko je známe po celom svete. Keďže sa pripravuje mimoriadne ľahko, je to samo o sebe obľúbené jedlo, môže však v kombinácii s inými potravinami vytvoriť aj plnohodnotné hlavné jedlo.

Užitočné informácie

Volské oko má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé volské oko

Na prípravu volského oka sa v závislosti od regiónu a variantu vajíčko upečie v tuku, akým je maslo, prepustené maslo, slnečnicový olej, olivový olej, maslový tuk ghí alebo aj zvierací tuk. Rovnako tu existujú rozdiely v dochutení, preto je pojem „volské oko“ z globálneho pohľadu veľmi rôznorodý. Podstatné sú však dve hlavné prísady: vajce a tuk.

Pripravuje sa buď na malej alebo stredne veľkej panvici či v rúre. Po opečení z jednej strany je vajce na spodnej strane chrumkavé a žĺtok zostane v zrazenom bielku tekutý. Názov pochádza pravdepodobne z podobnosti so zvieracím okom. Vajce však možno prípadne opiecť z oboch strán alebo uvariť natvrdo pod pokrievkou. Práve pri starších vajíčkach je táto príprava výhodná zo zdravotného hľadiska.


Pôvod

Odkiaľ pochádza volské oko?

Pôvod volského oka nemožno presne doložiť. Je však jasné, že ľudia konzumujú vajíčka už tisícročia a volské oko je doložené dokumentmi siahajúcimi do ďalekej histórie. Je preto pravdepodobné, že už v antike sa vajíčka opekali na oleji. Starí Rimania tak jedli napríklad vajce s medom v podobe omelety. 


Sezónnosť

Kedy má volské oko svoju sezónu?

Volské oko sa dá pripravovať počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže volské oko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé volské oko

Hoci sa v nemecky hovoriacich krajinách volské oko považuje za samostatný pokrm, v iných krajinách môže tvoriť vlastné jedlo aj v kombinácii s ďalšími prísadami. Zvláštnosťou je okrem toho vajce v košíku (z anglického „egg in the basket“). Tu sa vajce opeká vo vyhĺbenom krajci chleba. V USA je konzistencia volského oka uvedená celkom presne, takže sa, okrem iného, servíruje ako „over easy“, „over medium“, „over well“ alebo aj klasicky „sunny-side up“.

Možno volské oko uchovávať?

V zásade je bežné volské oko konzumovať čerstvé. Ak však bolo vajce vrátane žĺtku natvrdo upečené, možno ho uchovávať. V chladničke vydrží takto pripravené volské oko až dva dni. Pri tekutom žĺtku alebo vysokých teplotách by sa však volské oko neskôr nemalo konzumovať, pretože hrozí riziko salmonelózy.


Účinné zložky

Čo sa skrýva vo volskom oku

Výživovo-fyziologické hodnoty volského oka vždy zásadne súvisia s jeho prípravou. Preto sa líšia napríklad podľa množstva a druhu tuku a ďalších prísad. V zásade však aj tu možno uplatniť odporúčanie pre konzumáciu dvoch až troch vajec raz týždenne. Keďže je volské oko jedlo, pri ktorom sa často používa veľa tuku, veľmi kalorické a tučné, malo by sa v porovnaní s inými vaječnými jedlami konzumovať s mierou. Napriek tomu je to v kombinácii s inými potravinami, ako sú chlieb, zemiaky alebo zelenina, kompletným hlavným jedlom. Použitím kvalitných a nenasýtených tukov sa môže zdravotná hodnota volského oka zvýšiť.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 186 kcal

Sacharidy: 1 g

Bielkoviny: 12 g

Tuky: 15 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,25 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,29 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,45 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 62 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 148 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 307 mg