Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pošírované vajce: najnáročnejšia príprava

Pošírovať znamená variť niečo v takmer vriacej tekutine. Najčastejšie v octovej alebo slanej vode. Pri pošírovanom vajci je to náročná záležitosť: Surové vajíčka sa varia bez škrupiny!

Užitočné informácie

Pošírované vajce má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na pošírované vajce

Ak sa postup vydarí, pošírované vajcia nadchnú svojím pevným bielkovým obalom a tekutým žĺtkom. Ak sa ďalej nezahrievajú, táto vlastnosť sa už nezmení a možno ich konzumovať teplé i studené. Ak pevný bielkový obal praskne, vytečie žĺtok do šalátu, na hrianku alebo jednoducho čistý do pohára. Naše staré mamy tiež pošírovali vajíčka priamo do mierne vriacich polievok každého druhu. Vtedy ich nazývali „stratené vajce“.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú pošírované vajcia?

Vajcia boli kedysi, podobne ako zemiaky alebo tabak, cenným obchodným artiklom. Pošírovanie pochádza z Francúzska z 19. storočia. „La Poche“, francúzsky „vrecko“, označuje zrazený bielkový obal, ktorý chráni žĺtok pred zrazením. „Pošírovať“ teda tiež znamená vytvoriť vrecko alebo obal. Pošírovanie je veľmi blízke metóde varenia pri nízkej teplote. Miernym varením sa zachovajú podstatné živiny. V kuchyniach s hviezdičkou drahé ryby a jemné mäso pred ďalším spracovaním často pošírujú. Pošírovanie chráni chuť aj jemnú konzistenciu vyberaných kúskov mäsa.


Sezónnosť

Kedy majú pošírované vajcia svoju sezónu?

Keďže sliepky nesú vajíčka počas celého roka, možno pošírované vajcia pripravovať nezávisle na ročnom období.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu pošírované vajcia použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý žĺtok

Ako pošírovať vajce ako profík

Ak chcete pripraviť pošírované vajce, najprv jemne vložíte, podľa možnosti nepoškodené, vajce bez škrupiny do mierne vriacej vody. Bielko sa pri varení pri vysokých teplotách veľmi rýchlo zrazí a stuhne. Aby vajíčko zostalo v celku a nevytieklo do vriacej vody, pridáva sa ocot. Ocot napomáha rýchlejšiemu a pevnejšiemu zrazeniu bielka. Soľ tento účinok posilňuje a zvýrazňuje chuť. Po niekoľkých minútach možno pošírované vajce opatrne vybrať z vody. Bielkový obal chráni krémový žĺtok.

Možno pošírované vajíčka uchovávať?

Všetky potraviny obsahujúce bielok by sa mali skonzumovať do niekoľkých hodín, ak neboli pripravené ako vajce naložené v slanej vode alebo zakonzervované. Pošírované vajcia možno zamraziť, ale nízke teploty poškodzujú molekuly vajec a stráca sa želaná chuť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pošírovaných vajciach

Pošírované vajce je zdravou potravinou obsahujúcou bielkoviny. Obsahuje veľa aminokyselín, ako je tryptofán, ktorý je zodpovedný za hormón šťastia sérotonín. Ďalšími dôležitými zložkami sú karotenoidy, ktoré priaznivo pôsobia na zrak. Žĺtok slepačieho vajca je okrem toho bohatý na živiny, ako sú minerály a vitamíny. Pošírované vajce obsahuje všetky dôležité živiny a je zdravšie ako smažené volské oko.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 143 kcal

Sacharidy: 1,53 g

Bielkoviny: 13 g

Tuky: 9,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,25 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,32 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,45 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 52 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 158 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 297 mg