Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Žĺtok: žltá časť vajíčka

Žĺtok je žltá časť vajíčka. Dôvodom jeho charakteristickej farby sú karotenoidy v krmive. Či sliepka zobala kukuricu, trávu alebo papriku, odtieň žĺtka to prezradí. 

Užitočné informácie

Žĺtok má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý žĺtok

Vedeli ste, že žĺtok je tvorený jedinou bunkou? S troj až štvorcentimetrovým priemerom tak patrí žĺtková guľa kuracieho vajíčka k najväčším známym biologickým bunkám. Žĺtok má silný pojivý účinok v ceste alebo iných hmotách. V surovom stave je žĺtok kvapalný, avšak už pri skutočne malom pôsobení tepla sa zrazí a stane sa drobivým a pevným. Tak možno vysvetliť aj jeho pojivý účinok v cestách a iných hmotách.

Žĺtok možno konzumovať varený aj surový. V surovom stave je napríklad dôležitou súčasťou majonézy. Ďalšou vlastnosťou žĺtka je jeho farbiaci účinok, ktorý jedlám dokáže dodať mierne žlté sfarbenie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza žĺtok?

Žĺtok pochádza zo sliepok, ktoré boli domestikované z juhoázijských druhov.


Sezónnosť

Kedy má žĺtok svoju sezónu?

V moderných chovoch sliepky nesú vajcia počas celého roka, preto konzumácia žĺtka nie je viazaná na niektoré ročné obdobie. V prírodných podmienkach síce sliepky takisto nesú vajíčka aj v zime, avšak počas studených mesiacov je to na jednu sliepku výrazne menší počet. Preto sa mnoho ľudí rozhoduje pri sezónnej výžive konzumovať v zime menej vajíčok. V lete platí pravidlo, že jedlá so surovým žĺtkom je nutné neustále držať v chlade, pretože inak sa rýchlo skazia.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a vajíčok

Platnosť od 25.04.2024 do 30.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže žĺtok použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý žĺtok

Väčšina ľudí zvykne používať celé vajíčko vrátane bielka. Avšak je mnoho možností použitia iba pre žĺtok. Práve pri pečení sa môže stať, že sa žĺtok zvýši. Čistý žĺtok sa v zásade používa v mnohých keksových cestách. Aj pri podomácky vyrábaných rezancoch sa väčšinou používa iba žĺtok. Pomocou čerstvého žĺtka možno pripravovať sladké krémové jedlá, majonézy a rôzne omáčky. Kto chce používať surové žĺtky, mal by dbať na to, aby boli podľa možnosti čerstvé.

Ako žĺtok skladovať

Žĺtok je najlepšie skladovať v celom vajíčku. Surové vajíčka vydržia v chladničke väčšinou niekoľko týždňov. Po oddelení možno nepoužité zvyšky žĺtka uchovávať prikryté v miske v chladničke asi dva až tri dni. Mnohí nevedia, že: Neuvarený žĺtok možno bez problémov zamraziť a opäť rozmraziť. Pridajte pritom štipku soli. Tak ho možno držať asi pol roka.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v žĺtku

Vajíčka mali dlho kvôli ich obsahu cholesterolu zlú povesť. V súčasnosti však odborníci na výživu a lekári toto hodnotenie stiahli. Žĺtok sa považuje za vynikajúci zdroj živín, ktorý obsahuje veľa vitamínov, stopových prvkov a minerálnych látok. Kto siahne po vajíčkach z chovu vo výbehu, získa so žĺtkom navyše výraznú dávku žiadaných omega 3 mastných kyselín. Avšak je potrebné vziať do úvahy, že žĺtok je tiež skutočne bohatý na tuky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 137 kcal

Sacharidy: 1,53 g

Bielkoviny: 11,85 g

Tuky: 9,32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,28 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,41 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,96 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 1,83 mg

Draslík: 147 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 144 mg