Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Omeleta: nadýchaný vaječný pokrm

Na raňajky, obed alebo ľahkú večeru – omeleta sa hodí v každú dennú dobu. Tradičná omeleta obsahuje vajíčka, mlieko, soľ a maslo, na ktorom sa omeleta smaží.

Užitočné informácie

Omeleta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú omeletu

Každý, kto si už niekedy skúšal pripraviť toto jedlo z vajec, vie, že pri príprave sa toho môže veľa pokaziť. Ak sa nepripáli alebo neprilepí, omeleta sa rada neskôr pri otáčaní rozpadne a zmení sa na praženicu.

Ako pripraviť dokonale nadýchanú a kyprú omeletu

Na jednu porciu energicky rozšľahajte v miske dve až tri vajcia. Dochuťte soľou a čiernym korením. Na nepriľnavej panvici rozpusťte trochu masla. Keď sa začne peniť, pridajte rozšľahané vajíčka. Teraz čakajte! Na rozdiel od praženice sa omeleta nesmie veľmi miešať. Hmota sa sama zrazí pri stredne vysokej teplote. Po jednej až dvoch minútach je spodná strana už mierne hnedá, vrchná strana sa ešte leskne: ideálny čas na to, aby ste omeletu pomocou kuchynskej obracačky alebo silikónovej varešky opatrne zložili a ešte horúcu servírovali.


Pôvod

Odkiaľ pochádza omeleta?

Podľa jednej legendy bol rakúsky cisár Jozef I., ktorý žil v 19. storočí, počas poľovačky veľmi hladný a unavený. K dispozícii nebolo nikde žiadne miesto na oddych, ale v blízkosti objavili dom chudobného človeka. Majitelia chatrče neočakávali, že budú hostiť panovníka. Jedlo bolo potrebné pripraviť rýchlo. Použili to málo, čo mali poruke: múku, cukor, vajíčka, hrozienka a mlieko. Keďže Františkovi Jozefovi omeleta chutila, šéfkuchárovi prikázal, aby sa recept naučil naspamäť a aby ho vylepšil. Nové jedlo ovládlo kuchyne najprv v Rakúsku, potom vo zvyšku Európy a nakoniec preniklo do celého sveta.


Sezónnosť

Kedy má omeleta svoju sezónu?

Omeleta sa dá pripravovať počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže omeleta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú omeletu

Omeleta sa konzumuje ako samostatné jedlo a môže obsahovať huby, syr, šunku alebo slaninu. Je nutné si uvedomiť, že prísady, predovšetkým mäsité, pridávajú pokrmu kalórie.

Omeleta je rozšírená po celom svete. Známa je napríklad aj ako španielska tortilla (so zemiakmi a cibuľou), talianska frittata (so zeleninou a bylinkami) alebo japonské omu-soba (s rezancami). V Anglicku sa servíruje „Omeleta Arnold Bennett“, pomenovaná po známom spisovateľovi, ktorá sa pripravuje s údenou rybou.

Ako omeletu uchovávať?

Neodporúča sa omeletu skladovať, pretože vajíčka sú veľmi citlivé na teplotu a ohrievanie sa rovná novému vareniu, čo môže výrazne zhoršiť chuť jedla. Keď je omeleta napoly upečená, mala by sa v každom prípade skonzumovať do troch hodín.


Recepty

Čo možno pripraviť z omelety


Účinné zložky

Čo sa skrýva v omelete

Omeleta obsahuje cholín, okrem toho veľa vitamínov a tiež minerálov. Tento vitamínový a minerálny komplex dokáže zabezpečovať včasný prenos impulzov do nervových zakončení, prispieva k zachovaniu ohybnosti a pružnosti kĺbov a priaznivo pôsobí na aktivitu žalúdočno-črevného traktu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 181 kcal

Sacharidy: 1,57 g

Bielkoviny: 12,18 g

Tuky: 14,15 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,23 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,36 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 4,14 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 54 mg

Železo: 1,88 mg

Draslík: 151 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 343 mg