Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vaječná omeleta: tradičné zahustenie polievok

Vaječná omeleta do polievky je klasická príloha do polievky, ktorá sa skladá zo zrazeného slepačieho vajíčka a v Nemecku sa servíruje k mnohým polievkam. Používanie vaječnej omelety do polievky v minulých rokoch výrazne pokleslo, pretože tu ide skôr o tradičnú potravinu s relatívne náročnou prípravou.

Užitočné informácie

Vaječná omeleta do polievky má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú vaječnú omeletu do polievky

Vaječná omeleta do polievky má typickú žltú farbu, hubovitú konzistenciu a plástový vzhľad. Veľmi mäkká vaječná omeleta do polievky sa v horúcej vode ľahko rozpúšťa a ešte viac mäkne. Vaječná omeleta do polievky je veľmi výdatná, pretože sa z veľkej časti skladá z tuku. Vaječnú omeletu do polievky možno nakrájať alebo poskladať.


Pôvod

Odkiaľ pochádza vaječná omeleta do polievky?

Pôvod vaječnej omelety do polievky je nejasný, avšak predpokladá sa, že pôvodne išlo o dvorské jedlo. Popritom bola vaječná omeleta do polievky, skôr ako sa stala prílohou do polievky, servírovaná aj ako raňajky. Dnes sa vaječná omeleta do polievky používa predovšetkým ako výdatná príloha k hustým polievkam.


Sezónnosť

Kedy má vaječná omeleta do polievky svoju sezónu?

Keďže sú základné prísady k dispozícii po celý rok, vaječná omeleta do polievky nie je sezónnym produktom. Preto ju možno kúpiť po celý rok, či už v čerstvej alebo hotovej forme. Takisto je veľa hotových pokrmov, ktoré už obsahujú vaječnú omeletu do polievky, takže ju už stačí iba trochu povariť.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže vaječná omeleta do polievky použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú vaječnú omeletu do polievky

Vaječná omeleta do polievky je klasickou prílohou do polievok. Pritom sa hotová vaječná omeleta do polievky jednoducho vloží do ešte horúcej polievky a konzumuje sa spolu s ňou. Takisto sa zvykne používať ako príloha k slaným jedlám, ako je napríklad špenát alebo zemiaky, a k mäsitým pokrmom. V niektorých kultúrach je však vaječná omeleta do polievky aj klasickým jedlom na raňajky, napríklad v Japonsku. Tu sa konzumuje spolu s medom a preto je to sladký variant skôr slanej európskej vaječnej omelety do polievky. Keďže sa vaječná omeleta do polievky veľmi rýchlo kazí, mala by sa skonzumovať ihneď po príprave. V chladničke vydrží maximálne jeden deň.


Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vaječnej omelete do polievky

Vaječná omeleta do polievky poskytuje ľudskému organizmu predovšetkým cenné proteíny a zdravé tuky, ktoré posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri tvorbe svalov a bránia srdcovo-cievnym chorobám. Pravidelná konzumácia vaječnej omelety do polievky je preto neškodná a predstavuje zdravú prílohu k slaným pokrmom alebo polievkam.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 111 kcal

Sacharidy: 3,29 g

Bielkoviny: 7,28 g

Tuky: 7,61 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,14 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,24 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 0,63 mg

Vitamín E: 0,97 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 87 mg

Železo: 0,85 mg

Draslík: 138 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 201 mg