Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Praženica: rýchla a jednoduchá príprava

Na raňajky, obed alebo ľahkú večeru – praženica sa hodí vždy. Ide pritom o rozšírený spôsob prípravy slepačích vajec, pri ktorom sa vajcia počas zahrievania miešajú.

Užitočné informácie

Praženica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú praženicu

Pri praženici sa používa celé vajce. Slepačie vajcia sú celkovo veľmi sýte a s energetickou hodnotou približne 150 kalórií na 100 gramov sú relatívne nízkokalorické. Popri proteínoch obsahujú tiež takmer všetky vitamíny: Jedno stredne veľké vajce pokrýva napr. 38 percent našej dennej potreby vitamínu B12. Pod škrupinou sa nachádzajú aj stopové prvky železo, zinok a selén, ktoré robia z vajíčka produkt plný sily. Z výživovo-fyziologického hľadiska je bielkovina vajíčka mimoriadne cenná, nášmu telu dodáva rozhodujúcu časť aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.


Pôvod

Odkiaľ pochádza praženica?

Ohľadne pôvodu praženice neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď. Avšak ľudia konzumujú vajíčka už minimálne 5000 rokov. V súčasnosti si praženica našla cestu z domácich kuchýň do drahých reštaurácií.


Sezónnosť

Kedy má praženica svoju sezónu?

Praženica je k dispozícii po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže praženica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú praženicu

Vaječné jedlá ako praženica sú obľúbenými raňajkami, možno ich však jesť v ktorúkoľvek dennú dobu a obvykle sa rýchlo a jednoducho pripravujú. Avšak vajíčka nemožno uchovávať neobmedzene dlho. Preto možno praženicu skladovať v chladničke iba jeden deň. Vajcia s cestovinami, ryžou alebo inými prílohami s maslom asi pol druha dňa. Pri izbovej teplote sa praženica začne kaziť po troch hodinách.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v praženici

Praženica môže prispieť k dobrému telesnému a duševnému stavu. Napriek obvyklej mienke každodenná konzumácia vajec nezvyšuje hladinu cholesterolu. Tento mýtus zo 60. rokov vyvrátili v rámci jednej štúdie mexickí vedci.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 161 kcal

Sacharidy: 2,04 g

Bielkoviny: 10,71 g

Tuky: 12,36 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,22 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,27 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0,97 mg

Vitamín E: 2,03 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 63 mg

Železo: 1,61 mg

Draslík: 152 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 299 mg