Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vajíčka: nenahraditeľné v každej kuchyni

Všetko, čo sa v obchodoch predáva pod názvom vajíčka, sú výlučne slepačie vajíčka. Jednotlivé varianty siahajú od bielych, cez hnedé až po žlté vajíčka v obchodných veľkostiach S, M, L a XL. Hmotnostné triedy sa pohybujú od menej ako 53 gramov pri veľkosti S až po hmotnosť viac ako 73 gramov pri vajíčkach veľkosti XL.

Užitočné informácie

Vajíčka majú tieto špecifické vlastnosti

Vajíčko je prírodný produkt, ktorý ľudia konzumujú už tisícročia a pochádza z cicavcov. Samotné vajíčko je pritom skoré vývinové štádium zvieraťa, ktoré kladie vajcia. Vajíčka sa skladajú z jednej ženskej zárodočnej bunky, bielka obsahujúceho mnoho živín a ochrannej škrupiny. Surové vajíčka chutia iba málo ľuďom, väčšina si ich preto varí, pečie alebo k ním primiešava iné prísady. 

Detailný pohľad na vajíčka

Aký je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajíčkami?

Zloženie hnedých a bielych vajíčok je rovnaké. Rôzne farby škrupín sú jednoducho spôsobené rôznymi plemenami sliepok. Vajíčka však vo všeobecnosti obsahujú veľmi cenné látky a predstavujú dôležitú potravinu. Majú veľkú zužitkovateľnosť a celkovo majú veľkú biologickú hodnotu. Slepačie vajíčka majú na 100 gramov produktu iba priemerne 155 kalórií, ktoré možno z makrovýživového hľadiska rozdeliť na asi 13 gramov proteínov, jeden gram sacharidov a jedenásť gramov tukov (z toho asi tri gramy nasýtených mastných kyselín, 1,5 gramu jednoduchých nenasýtených mastných kyselín a štyri gramy polynasýtených mastných kyselín).

Prečítajte si zaujímavosti o životne dôležitých a minerálnych látkach vo vajíčkach

Popri veľkej koncentrácii makroživín obsahujú vajíčka tiež široké spektrum životne dôležitých a minerálnych látok. 100 gramov slepačích vajec priemerne obsahuje okolo 126 miligramov draslíka, asi 50 miligramov vápnika a tiež 1,2 miligramu železa. Z pohľadu životne dôležitých látok ponúkajú slepačie vajcia navyše malé množstvo vitamínu A, B6 a tiež vitamínu B12 a dokonale tak dopĺňajú pozitívny nutričný profil slepačích vajec. Minerálne látky (sodík, draslík, horčík, železo, meď, zinok, fosfor, síra, jód, mangán) a tiež vitamíny A, D, E, K, B2, B6, biotín, kyselina listová, B12, a rôzne aminokyseliny.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú vajíčka?

V Ázii boli sliepky domestikované už pred viac ako 8000 rokmi. Pôvodne nie na výživové účely, ale kvôli rituálnym obradom. Dnešná sliepka domáca pochádza z juhoázijskej sliepky divej. Cez Áziu sa dostala na Blízky východ a odtiaľ sa rozšírila po Európe. Pred asi 2300 rokmi začali vo východnej stredomorskej oblasti chovať sliepky kvôli ich mäsu a vajíčkam. Sliepky sa hodili na domestikáciu, pretože nepotrebovali veľa vody a ľahko sa držali aj prevážali. Až profesionálnym chovom nosníc v 19. a 20. storočí sa z vajíčka stal masový produkt a tým pre veľkú časť obyvateľstva základná potravina.


Sezónnosť

Kedy majú vajíčka svoju sezónu?

Dnes sa vajíčka produkujú takmer všade na svete. Ročne sa na celom svete vyprodukuje, prípadne skonzumuje, okolo 25 miliónov ton vajec. Slepačie vajce nie je sezónnym produktom. Slepačie vajíčka možno kúpiť po celý rok. Možno ich kúpiť buď priamo čerstvé, v tekutej forme alebo v práškovej forme.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu vajíčka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na vajíčka

Využitie vajíčok je skutočne mnohostranné. Na mnohých miestach sa slepačie vajíčka konzumujú napríklad surové alebo v surovom stave slúžia ako prísada pri príprave rôznych pokrmov. Takisto je vajíčko veľmi rozšírené ako jedlo na raňajky, napríklad vo forme praženice, volského oka alebo vareného vajíčka. Okrem toho sa vajíčka alebo výrobky vyrobené z vajec s obľubou podávajú k slaným, ale aj k sladkým hlavným pokrmom. Takisto sa varené slepačie vajcia s obľubou pridávajú do slaných šalátov.

Pred použitím by sa mali vajíčka ideálne tepelne spracovať, aby sa predišlo hrozbe salmonelózy. Vajíčka preto možno pred konzumáciou variť, opekať, grilovať, dusiť alebo piecť. Doba spotreby vajec je maximálne 28 dní od dátumu znesenia. Najlepšie je ich skladovať v chladničke.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vajíčkach

Vajíčka sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a esenciálne aminokyseliny. Aj keď sú vajíčka cenné pre telo, mali by sa konzumovať s mierou. Vajíčka poskytujú množstvo výživných makro a mikroživín a možno ich preto zaradiť k energeticky bohatým a zdravým základným potravinám. Obsahujú predovšetkým proteíny a tuky, ktoré sú potrebné na tvorbu svalov a podporu imunitného systému. Životne dôležité látky obsiahnuté vo vajíčku okrem toho zabezpečujú zdravé trávenie a tvorbu hormónov. Osoby so srdcovo-cievnymi chorobami by mali konzumáciu vajec, z dôvodu ich relatívne vysokého obsahu cholesterolu, primerane obmedziť. Takisto sa bezpodmienečne odporúča surové slepačie vajcia (a tiež ostatné druhy vajec) pred konzumáciou tepelne spracovať.