Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bielok: obvyklá prísada do pečenia

33 gramov, toľko vaječného bielka obsahuje stredne veľké slepačie vajce. Slepačie vajce sa skladá hlavne zo škrupiny, žĺtka a priehľadnej gélovitej kvapaliny, o ktorej je teraz reč. 

Definícia

Čo je vaječný bielok?

Vaječný bielok je priehľadne-biela, gélovitá až tekutá hmota vypĺňajúca priestor medzi žĺtkom a škrupinou. Bielok sa často používa pri pečení a dá sa dobre vyšľahať do peny a snehu. Okrem toho možno vaječným bielkom dosiahnuť číry vývar, ale dokonca aj víno.

Má vaječný bielok niečo spoločné s bielkovinou?

Áno! Už podľa samotného názvu možno usúdiť, že vaječný bielok asi obsahuje dávku užitočných bielkovín. A je to presne tak.


Užitočné informácie

Vaječný bielok má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý vaječný bielok

Vaječný bielok je vodnatá, svetložltá kvapalina. Je rozdelený do viacerých vrstiev s rôznou viskozitou. Ľudia aj mnoho zvierat sa s obľubou živia vajíčkami. Pritom sa vyšší podiel živín a tukov nachádza v žĺtku. Preto možno často počuť, že sa má telu v rámci diéty dodávať iba vaječný bielok, aby sa zabránilo atrofii svalov, a pritom ste sa vyhli príjmu tukov.

Pred konzumáciou by sa mal uvariť natvrdo. Štruktúra sa pritom zmení z tekutej na pevnú. V tomto stave je príjemný na jedenie. Jeho „pevnosť“ možno prirovnať guľke mozzarelly, teda je poddajný a mäkký. V surovom stave možno bielok vyšľahať mixérom na penu. Vzduchové bublinky sa tak udržia v tekutine a keď hmotu potom mierne zahrievame istý čas (asi jednu hodinu) v rúre, vznikne nám iné pevné skupenstvo, ktoré možno porovnať s polystyrénom.


Živiny

Čo sa skrýva vo vaječnom bielku

Vaječný bielok obsahuje desať percent proteínov, čo je v porovnaní so žĺtkom (16 percent) výrazne menej. Vaječný bielok je potravina bohatá na proteíny, ktorá je cenná kvôli prítomným vitamínom a minerálnym látkam.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 137 kcal

Sacharidy: 1,53 g

Bielkoviny: 11,85 g

Tuky: 9,32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,28 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,41 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,96 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 1,83 mg

Draslík: 147 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 144 mg


Pôvod

Odkiaľ pochádza vaječný bielok?

Keď hovoríme o vaječnom bielku, je to priehľadná tekutina slepačieho vajíčka.

Ako sa vyrába tekutý vaječný bielok?

Tekuté vaječné bielky vo fľašiach sa už používajú v odvetví gastronómie, vo veľkých kuchyniach a pekárňach dlhý čas. Relatívne nový je však ich predaj ako potraviny pre koncových spotrebiteľov. Vaječné bielky vo fľašiach sa získavajú oddelením žĺtka a bielka a následnou pasterizáciou, čím sa predĺži ich trvanlivosť, pretože dôjde k odstráneniu choroboplodných zárodkov a mikroorganizmov. Vaječné bielky potom možno skladovať až sedem mesiacov aj mimo chladničky a dokonca sa dajú konzumovať surové.

Koľko bielka má jedno vajce?

Bielok tvorí asi 60 percent hmotnosti jedného slepačieho vajca, žĺtok 30 percent a zvyšných desať je škrupina. Priemerné vajce obsahuje asi 33 gramov bielka.


Zdravotný aspekt

Je vaječný bielok zdravý?

Vajcia sú plné zdravých živín. Čím však vyniká samotný vaječný bielok?

Vaječný bielok je bohatý na bielkoviny

V jednom bielku je 3,7 gramu bielkovín (ak vychádzame z 33-gramového bielka). Podľa odborníkov na výživu je odporúčaný príjem bielkovín asi 60 gramov za deň, pričom množstvo závisí od telesnej hmotnosti. Rozhodujúca je pritom aj kvalita vaječného bielka: biologická hodnota totiž ovplyvňuje, ako dobre telo dokáže živiny spracovať. Biologická hodnota celého vajíčka je 100, je teda ideálne. Hodnota samotného bielka je 88, čo je stále veľmi dobrý výsledok. Ľudské telo potrebuje bielkoviny na budovanie svalov, ale aj orgánov a tvorbu krvi. Bez bielkovín by nefungovali ani enzýmy a hormóny. Keďže bielkoviny telo nedokáže ukladať, je nevyhnutný každodenný príjem týchto dôležitých stavebných prvkov.

Vaječný bielok má málo kalórií a tuku

Vaječný bielok obsahuje 16 kcal na 33 gramov, vďaka čomu sa vynikajúco hodí do väčšiny typov stravovania obmedzujúcich príjem kalórií. Navyše neobsahuje takmer žiadne tuky a aj obsah 0,2 gramu sacharidov je v podstate zanedbateľný.

Je vaječný bielok zdravší ako žĺtok?

To sa nedá jednoznačne povedať: vaječný bielok síce obsahuje menej tuku, kalórií a sacharidov, ale v žĺtku je zase viac bielkovín, ako aj vitamínov a minerálnych látok.

 

Nákup

V akej forme možno vaječný bielok kúpiť?

Čerstvý, tekutý alebo instantný? Konkrétna odporúčaná forma vaječného bielka závisí od účelu použitia.

Bielok z čerstvého vajíčka

Do niektorých receptov ide len málo vaječného bielka. V tomto prípade stačí rozbiť čerstvé vajíčka a oddeliť žĺtok od bielka. Najlepšie chutia vajíčka od šťastných sliepok z voľného chovu – skvelé je, že takéto vajcia už zoženiete aj v bežnom supermarkete.

Tip: V ideálnom prípade je dobré zvyšný žĺtok nejako využiť – môžete ním napríklad potrieť pečivo, čím mu dodáte pekný lesk. Prípadne si môžete pripraviť aioli alebo majonézu. Čerstvému žĺtku sa poteší aj váš pes alebo mačka.

Tekutý vaječný bielok vo fľaši

Vaječné bielky z fľaše majú výhodu, že nemusíte riešiť, čo so zvyšnými žĺtkami, a navyše majú dlhú trvanlivosť. Hodia sa najmä do nízkokalorického jedálnička, napríklad na prípravu proteínových palaciniek, ale aj do bielkovinových nápojov a zdravých dezertov. V supermarkete nájdete tekutý vaječný bielok vo fľaši v blízkosti bežných vajec alebo medzi výrobkami pre športovcov a diétnymi produktmi.

Instantný vaječný bielok v prášku

Vaječné bielky si môžete kúpiť aj v sušenej podobe. Rovnako ako syntetický bielkovinový prášok a podobné výrobky, aj sušený vaječný bielok stačí rozmiešať vo vode a potom ho pridať do proteínového nápoja. Ak ho chcete použiť pri varení, dávajte si pozor, aby nevytvoril malé hrudky. Vaječný bielok v prášku nájdete v ponuke niektorých supermarketov, pričom online ho zoženiete určite.


Skladovanie

Správne skladovanie bielka: tipy

Vajíčko je živočíšna potravina. A hoci má prirodzený ochranný obal a škrupinu, ktorá ho udržiava čerstvé, jeho trvanlivosť je obmedzená, Prezradíme vám, ako spoznať pokazený vaječný bielok a ako ho udržať čo najdlhšie čerstvý.

Ako spoznať pokazený vaječný bielok?

Vaječné bielky z fľaše alebo rovno z čerstvého vajíčka majú neutrálnu vôňu. Pred použitím preto vždy urobte pachový test. Ak by bol bielok pokazený, ručíme vám za to, že to okamžite zistíte.

Prehľad doby spotreby slepačích vajec

  • Surové slepačie vajcia možno v chladničke držať do konca dátumu minimálnej trvanlivosti.
  • Uvarené slepačie vajcia možno v chladničke uchovávať približne 14 dní.
  • Jedlá obsahujúce surové vajíčka možno v chladničke uchovávať maximálne 24 hodín.
  • Celé vajíčka a surový žĺtok možno uchovávať pri -18 stupňoch osem až desať mesiacov.
  • Surový vaječný bielok možno uchovávať pri -18 stupňoch desať až dvanásť mesiacov.

Použitie

Ako možno použiť vaječné bielky?

Vaječný bielok je bežná prísada do pečenia, ktorá sa často používa ako vyšľahaný bielkový sneh. V omáčkach a pečive zabezpečuje počas pečenia kyprosť a vzdušnosť. Bielkový sneh sa používa aj pri príprave obľúbených snehových pusiniek. Ďalej možno vaječný bielok použiť na čírenie vývarov.

Dá sa vaječný bielok piť surový?

Toto už napadlo nejednému nadšencovi do fitnes, ale väčšine ľuďom sa piť vaječné bielky nepozdáva. Ak to však obľubujete, môžete siahnuť po vaječných bielkach z fľaše – budete tak mať istotu, že neobsahujú salmonelu, pretože tá spolu s inými baktériami a choroboplodnými zárodkami neprežije proces pasterizácie.

Tuhý sneh z bielkov: ako na to

Snehové pusinky, Pavlova torta, kokosové makrónky – pri príprave mnohých lahôdok je nutné ušľahať sneh z bielkov. Keď do cesta primiešate vyšľahané vaječné bielky, každé cesto na koláč bude nádherne nadýchané. Uznávame, že v takýchto receptoch nemajú vaječné bielky prínos ani tak zo zdravotného hľadiska, ale postarajú sa o neuveriteľne lahodnú chuť. Sneh z bielkov je biela nadýchaná hmota, ktorá vzniká vyšľahaním vaječných bielkov dotuha. Znie to síce ako banalita, ale niekedy bielky nie a nie stuhnúť. Prinášame preto návod, ako sa vám to určite podarí.

  • Nádoba na šľahanie musí byť čistá, zbavená mastnoty, a v žiadnom prípade nesmie byť teplá.
  • Vajcia by mali mať izbovú teplotu.
  • Opatrne oddeľte žĺtky od bielkov a bielka dajte do nádoby.
  • Pridajte štipku soli.
  • Tyčovým mixérom alebo kuchynským robotom bielka šľahajte, kým nevznikne pevná hmota.
  • Test pevnosti: Nádobu prevráťte a ak sa sneh z bielkov nehýbe, je hotový.
  • S použitím neotáľajte, inak sa premení späť na penu.

Varenie s vaječnými bielkami

Z vaječných bielkov a pár ďalších surovín v mihu sekundy vyčarujete omeletu. Stačí bielky zmiešať s trochou syra a jarnými cibuľkami a zmes opiecť na panvici na troške masla. Bez žĺtkov si vystačíte aj pri príprave miešaných vajíčok alebo volského oka. Akurát je výsledok menej farebný a má nevýraznú chuť, preto nezabudnite pridať koreniny, bylinky a ďalšie suroviny.

Ako možno využiť zvyšné vaječné bielky?

Ak máte chuť na niečo sladké, skúste si pripraviť mini snehové pusinky. Čo poviete na kombináciu s lahodnou vanilkou? Ak nemáte čas alebo chuť na varenie, stačí vaječné bielky jednoducho zamraziť. Po rozmrazení sa dajú použiť ako zvyčajne a dokonca z nich môžete ušľahať aj sneh.



Ďalšie zaujímavé články