Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mozzarella: chutná syrová špecialita

Mozzarella je rýchlo dozretý taliansky mäkký syr, ktorý sa vyrába z mlieka kráv a byvolov. Je mimoriadne obľúbená na zapekanie nákypov, na pizzu alebo ako prísada do šalátu. 

Užitočné informácie

Mozzarella má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú mozzarellu

Mozzarella je pružný, čerstvý a jemný syr veľmi vláčnej a pevnej konzistencie. Má mierne smotanovú arómu. Keďže mozzarellu možno konzumovať priamo po výrobe, patrí k čerstvým syrom.

Pôvodný variant „Mozzarella di Bufala Campana“ sa vyrába výlučne z mlieka byvola vodného. Mozzarella z byvolieho mlieka je trochu aromatickejšia ako tá z kravského mlieka. V Taliansku je byvolia mozzarella delikatesou a navyše je tiež veľmi zdravá. Obsahuje viac tuku a nie je tak vodnatá ako mozzarella z kravského mlieka. Kvôli rastúcemu dopytu sa dnes mozzarella vyrába prevažne z kravského mlieka a občas aj zo zmesi kravského a byvolieho mlieka.


Pôvod

Odkiaľ pochádza mozzarella?

Mozzarella pochádza z južného Talianska, z Lazia, Kampánie a Neapolu. S chovom čiernych vodných byvolov, ktoré sa používali ako ťažné zvieratá, sa začalo už v 16. storočí. Roľníci rýchlo začali z mlieka vodných byvolov vyrábať syr a mozzarellu.


Sezónnosť

Kedy má mozzarella svoju sezónu?

Mozzarellu možno kúpiť po celý rok, hlavná sezóna však začína v lete. V tomto ročnom období sú veľmi cenené hlavne ľahké a studené pokrmy, ako napríklad šaláty. Klasikou sú paradajky s bazalkou a mozzarellou.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mozzarella použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mozzarellu

Tento obľúbený syr sa používa v mnohých pokrmoch. Vynikajúco chutí v šalátoch, omáčkach, v nákypoch alebo prirodzene aj ako obloha na pizzi. Keďže je veľmi jemný, možno ho použiť na dochucovanie takmer všade. V obchodoch možno mozzarellu kúpiť vo forme malých alebo veľkých guliek.

Ako mozzarellu správne skladovať

Keď je mozzarella otvorená, možno ju uchovávať niekoľko dní v chladničke. Avšak musí byť pritom úplne zaliata slaným nálevom. Ak pri krájaní z mozzarelly vychádza tekutina a kožka je pevná, je to znakom čerstvosti.

Ak je obal nafúknutý, je to jednoznačným znakom napadnutia baktériami a syr je nutné ihneď vyhodiť. Ak mozzarellu nakrájate na plátky a dobre ju zabalíte, môžete ju pokojne zamraziť. Odporúča sa však rozmrazovať ju pomaly. Tak sa optimálne zachová konzistencia a chuť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v mozzarelle

V porovnaní s mnohými inými druhmi syra obsahuje mozzarella málo tuku. Okrem toho má veľa proteínov, vápnika a vitamínov. Kto trpí laktózovou intoleranciou, mal by tento syr konzumovať iba opatrne.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 253 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,6 g

Tuky: 19,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 220 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 430 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 500 mg