Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Majonéza: výdatná omáčková klasika

Majonéza patrí do rodiny hustých, za studena pripravovaných omáčok, ktorá sa v klasickej forme s minimálnym obsahom tuku 50 percent často používa v lahôdkarskom priemysle alebo do šalátov.

Užitočné informácie

Majonéza má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na majonézu

Základom klasickej majonézy je zmes vody a oleja. Za normálnych okolností sa tieto dve prísady navzájom nezmiešajú. Aby to bolo možné, je potrebné použiť vaječný žĺtok, ktorý obsahuje látku lecitín, ako emulgátor. Vaječný žĺtok je tiež zodpovedný za farbu majonézy.


Pôvod

Odkiaľ pochádza majonéza?

Vytvorenie majonézy siaha do 18. storočia, presnejšie povedané na Baleárske ostrovy a do tamojšieho mesta Mahón. Pri jednej slávnosti tam vraj bola vytvorená za studena vymiešaná omáčka, ktorú potom priniesli do Francúzska a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Možno je to aj obmena španielskej aioli, ktorá sa podľa základného receptu vyšľahá z roztlčeného cesnaku s olejom na emulziu. Aioli sa písomne spomína už v roku 1024.


Sezónnosť

Kedy má majonéza svoju sezónu?

Majonéza sa vyrába po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže majonéza použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na majonézu

Majonézu možno používať na prípravu iných omáčok, na dochutenie alebo ako samostatnú omáčku do rôznych jedál a šalátov. Klasickým príkladom je zemiakový šalát. Majonéza bez konzervačných látok vydrží iba dva až tri týždne. Podomácky vyrobená majonéza však iba niekoľko dní. Majonéza kúpená v obchode má vďaka konzervačným látkam trvanlivosť niekoľko mesiacov až rokov. Neotvorenú majonézu nie je potrebné skladovať chladenú, po otvorení sa odporúča skladovanie v chladničke.Účinné zložky

Čo sa skrýva v majonéze

Majonéza obsahuje rastlinné oleje a tým aj ich zložky. Existuje niekoľko druhov majonézy, nízkotučný variant s 50 percentami a variant s až 80 percentami tuku. Majonéza obsahuje vitamín E, kyselinu listovú, vitamín A, niacín, biotín a tiež minerálne látky ako sodík, draslík, horčík, vápnik, fosfor a meď.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 490 kcal

Sacharidy: 5 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 52 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 30 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 10 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 9 mg

Horčík: 2 mg

Sodík: 750 mg