Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tekvicový olej: čierne zlato

Tekvicový olej sa vyrába z pražených semienok tekvice obyčajnej a je jedným z najhodnotnejších a najdrahších rastlinných olejov. Nemal by sa však používať na pečenie a varenie, pretože sa nesmie veľmi zahrievať. Hodí sa na prípravu šalátov, rôsolov, výrobu zmrzliny a tiež vaječných jedál a dezertov.

Užitočné informácie

Tekvicový olej má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na tekvicový olej

Plná aróma tekvicového oleja, ktorý sa vyrába zo semien tekvice olejovej, je medzi rastlinnými olejmi jedinečná. Hlavnými pestovateľmi sú Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko a Rusko. Intenzívna tmavozelená farba tekvicového oleja je nezameniteľná. Ak je olej žltkavo-hnedastý, pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z Číny alebo východnej Európy. Farba poukazuje nielen na pôvod, ale aj na výrobu.

Ak sa totiž olej počas výroby zahrieva, sfarbuje sa do žlta až hneda. Iba za studena lisovaný, nezohrievaný olej má typickú tmavozelenú farbu. Tekvicový olej má viskóznu konzistenciu a veľké percento jednoduchých a polynenasýtených mastných kyselín


Pôvod

Odkiaľ pochádza tekvicový olej?

Tekvicový olej sa získava zo semienok štajerskej tekvice olejovej, regionálnej odrody tekvice obyčajnej. Vďaka jej mäkkým, nedrevnatým semienkam je výroba oleja oveľa ľahšia. Hlavnými pestovateľmi sú regióny Štajersko a Burgenland v Rakúsku. Ale aj v susedných krajinách, v Slovinsku a Maďarsku, sa tento druh tekvice pestuje a vyrába sa tekvicový olej. Štajerská olejová tekvica a jej produkt, pravý „štajerský olej“ je v EÚ geograficky chráneným pojmom. Olej sa pravidelne kontroluje a je označovaný skúšobnou pečaťou. Tmavozelená farba tohto rastlinného oleja mu dala jeho prívlastok „čierne zlato Štajerska“.


Sezónnosť

Kedy má tekvicový olej svoju sezónu?

Semienka olejovej tekvice majú vďaka špeciálnemu spracovaniu veľmi dlhú trvanlivosť. Preto môžu olejárne tento rastlinný olej vyrábať v malých množstvách podľa potreby počas celého roka. Tekvicový olej je preto v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tekvicový olej použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na tekvicový olej

Tekvicový olej má veľmi nízky bod dymenia a preto nie je vhodný na pečenie a vyprážanie. Vynikajúco sa hodí do čerstvých šalátov a paradajok. Tekvicový olej sa najlepšie hodí na dochucovanie čerstvého syra, tvrdého syra a dokonca sladkých jedál. Vďaka jeho jemnej, orieškovej aróme sú zemiaky varené v šupke s tvarohom skutočnou delikatesou. Najlepšie sa rozvinie pri izbovej teplote.

Ako tekvicový olej skladovať

Olej predávaný v tmavých fľašiach je veľmi citlivý na svetlo a mal by sa uchovávať v chlade a tme. Vplyvom slnečného svetla horkne a stráca časť svojich cenných účinných látok. Otvorenú fľašu je nutné uchovávať v chladničke a podľa možnosti rýchlo spotrebovať. Originálne zatvorené fľaše možno držať deväť mesiacov.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tekvicovom oleji

Hodnotné rastlinné tuky a oleje bezpodmienečne patria k zdravej, ľahkej a ľahko stráviteľnej výžive. Väčšina najdôležitejších vitamínov sú vitamíny rozpustné v tukoch a môžu účinkovať iba v spojení s tukom. Aj samotné oleje a tuky obsahujú mnoho vitamínov a minerálnych látok. Kým niektoré oleje majú neutrálnu chuť, existujú oleje ktoré majú nezameniteľnú chuť. K nim patrí charakteristický tekvicový olej.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg