Rastlinný margarín: roztierateľný rastlinný tuk
Názov margarín pochádza z gréckeho slova „margon“, ktoré znamená „perla“. Je to pritom rastlinný roztierateľný tuk a vytvoril ho už v roku 1869 francúzsky chemik Megé-Mouriées.
Margarín má tieto špecifické vlastnosti
Margarín sa získava výlučne z rastlinných zložiek. Pri výrobe margarínu sa tak používa napríklad bavlníkový olej, arašidový olej, repkový olej, slnečnicový olej a tiež v malom rozsahu niekedy aj kokosový tuk a palmový tuk. Margarín je emulziou rôznych látok, ktoré sa zvyčajne nedajú zmiešať. Je to väčšinou voda a tuk a tiež vitamíny rozpustné v tukoch a karotén a emulgátory, ako napríklad lecitín. Používa sa tiež nízkotučné mlieko, mlieko, soľ alebo škrob. Mlieko a baktérie mliečneho kvasenia dodávajú margarínu chuť podobnú maslu.
Odkiaľ pôvodne pochádza margarín?
Vynález margarínu siaha do Francúzska 19. storočia, keď Napoleon III. hľadal trvanlivý produkt namiesto masla pre zásobovanie vojenských oddielov. Prvý margarín bol vyrobený z mlieka, vody a obličkového tuku. Priemyselná výroba margarínu začala v roku 1871 v Holandsku a Nemecku. Chemik Hippolyte Mège-Mouriès pôvodne nazval svoj vynález „lacné maslo“. Až neskôr sa stal populárnym názov margarín. V roku 1952 bol vyrobený prvý čisto rastlinný margarín bez chemických prídavkov alebo prísad.
Kedy má margarín svoju sezónu?
Margarín je výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže margarín použiť a ako sa má skladovať?
Margarín je vhodný buď ako nátierka na chlieb alebo na varenie a pečenie. Rastlinný margarín je veľmi teplovzdorný a možno ho preto ideálne používať aj na vyprážanie. Pre osoby dbajúce na zdravú výživu je rastlinný margarín ideálnou náhradou masla, ktoré obsahuje predovšetkým živočíšne tuky. Nechladený margarín možno skladovať štyri až šesť týždňov. Otvorený a nechladený niekoľko dní. V chladničke možno neotvorený margarín uchovávať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti.
Čo sa skrýva v margaríne
Ešte pred niekoľkými rokmi obsahovalo veľa druhov margarínu väčšinou stužené tuky a takmer žiadne esenciálne mastné kyseliny. Mäkké margaríny mali malý obsah cholesterolu a transmastných kyselín. V súčasnosti sú v predaji také druhy margarínu, ktoré sú okrem iného vyrábané z repkového oleja a sójového oleja. Preto je obsah nenasýtených mastných kyselín, vitamínov A a E, ktoré sú rozpustné v tukoch, vyšší. Margarín obsahuje v porovnaní s maslom menej tuku a preto má menej kalórií.
Kalórie: 722 kcal
Sacharidy: 0,4 g
Bielkoviny: 0,2 g
Tuky: 80 g
Vitamín A: 608 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 13,6 mg
Vápnik: 10 mg
Železo: 0 mg
Draslík: 7 mg
Horčík: 13 mg
Sodík: 101 mg