Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Orechový olej: dochutenie šalátov

Olej z vlašských orechov je hodnotný rastlinný olej, ktorý sa získava zo zrelých, čiastočne pražených vlašských orechov. Obvykle má svetložltú až zlatožltú farbu a je relatívne riedky. 

Užitočné informácie

Olej z vlašských orechov má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na olej z vlašských orechov

Olej z vlašských orechov je bledožltý a má intenzívnu orieškovú chuť. Je to hodnotný olej s veľkým obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú prekrvenie. Môže to byť prevencia proti trombóze, pretože omega-3 mastné kyseliny zlepšujú tekutosť krvi a znižujú hladinu cholesterolu. Existuje za studena lisovaný olej a tiež výrobky, ktoré boli rafinované. Vo francúzskej kuchyni má olej z vlašských orechov pri príprave jedál už dlho dôležitú úlohu. V súčasnosti sa tiež rozšíril aj v medzinárodnej kuchyni.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza olej z vlašských orechov?

Ľudia pestujú vlašský orech ako úžitkovú rastlinu už viac ako 9000 rokov. Pôvodne rástol v strednej Ázii, potom sa cez Grécko dostal do Európy a s vysťahovalcami tiež na americký kontinent, do Kalifornie. Tam našiel vynikajúce podmienky na pestovanie. V polovici minulého storočia tak vznikli prvé plantáže vlašských orechov. Dnes je Kalifornia hlavným dodávateľom vlašských orechov.


Sezónnosť

Kedy má olej z vlašských orechov svoju sezónu?

Vlašské orechy sa zberajú v septembri a októbri. Jeden strom poskytne približne 50 kilogramov vlašských orechov.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže olej z vlašských orechov použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na olej z vlašských orechov

Pretože olej z vlašských orechov má so 130 stupňami Celzia veľmi nízky bod dymenia, nemal by sa podľa možností zahrievať. Preto vôbec nie je vhodný na vyprážanie alebo varenie. Avšak veľmi dobre ho možno použiť na dochucovanie šalátov. Mal by sa však dávkovať opatrne, pretože intenzívna oriešková chuť veľmi rýchlo prekryje slabšie chute.

Ako uchovať olej z vlašských orechov dlho čerstvým 

Ideálne by sa mal olej z vlašských orechov skladovať v chlade a tme. Vhodným miestom sú napríklad tmavé komory alebo chladnička. Pri nevhodnom skladovaní, predovšetkým na silnom slnečnom svetle, sa trvanlivosť výrazne skráti a olej stuchne. Neotvorený olej z vlašských orechov vydrží približne šesť až 12 mesiacov (podľa výrobného postupu). Otvorené fľaše je však nutné spotrebovať rýchlo.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v oleji z vlašských orechov

Vlašské orechy obsahujú približne 8 percent nasýtených mastných kyselín, 20 percent jednoduchých nenasýtených mastných kyselín a približne 72 percent polynenasýtených mastných kyselín. Pravidelná konzumácia oleja z vlašských orechov podporuje imunitný systém, znižuje krvný tlak a reguluje hladinu cukru v krvi. Podporuje sa tak výmena tukov a regenerácia pokožky. Pritom môžu účinné zložky oleja z vlašských orechov pôsobiť ako prevencia proti srdcovo-cievnym chorobám a protizápalovo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg