Slnečnicový olej: vynikajúci na vyprážanie
V lete, keď slnečnicové polia kvitnú, je to skutočne pastva pre oči. Zo semienok tejto peknej rastliny možno získať chutný slnečnicový olej. Je takmer bezfarebný, takmer bez zápachu, má jemnú chuť a je najlepší na vyprážanie, lebo sa môže zohriať na veľmi vysoké teploty.
Slnečnicový olej má tieto špecifické vlastnosti
Slnečnice patria do čeľade astrovitých rastlín. Ich kvety sa otáčajú za slnkom a pred asi 3000 až 4000 rokmi ich objavili Indiáni v Severnej Amerike ako úžitkovú rastlinu. Tí používali semienka na získavanie slnečnicového oleja a na výrobu posúchov. Po vykvitnutí obsahuje každá slnečnica až 2000 semienok. Samotný slnečnicový olej sa skladá hlavne z mastných kyselín.
Podiel nasýtených mastných kyselín sa pohybuje pri ôsmich percentách, obsah jednoduchých nenasýtených mastných kyselín je okolo 27 percent a obsah polynenasýtených mastných kyselín je približne 65 percent. Rafinovaný slnečnicový olej možno zohrievať do 213 stupňov Celzia, nerafinovaný do 107 stupňov Celzia. Za studena lisovaný slnečnicový olej je svetložltý, rafinovaný červenožltý.
Odkiaľ pôvodne pochádza slnečnicový olej?
Slnečnicový olej pôvodne pochádza z Mexika. Slnečnice do Európy priniesli pravdepodobne Španieli začiatkom 16. storočia. Okolo roku 1839 boli slnečnice pestované na Ukrajine prvý raz kvôli výrobe oleja. Časom boli pestované po celom Rusku. Vtedy sa v Rusku slnečnicový olej takisto nazýval „pôstny olej“, pretože nahrádzal v pôstnom období ruskej ortodoxnej cirkvi živočíšny olej. Dnes sa pestujú slnečnice na výrobu oleja vo Francúzsku, južnej Európe a Rusku.
Kedy má slnečnicový olej svoju sezónu?
Slnečnicový olej je v predaji po celý rok. Siatba začína v apríli. Doba kvitnutia je od júna do októbra. Zber začína približne päť dní po prvom zvädnutí kvetov. Pred zberom potrebuje rastlina čas na uschnutie.
Na čo sa môže slnečnicový olej použiť a ako sa má skladovať?
Slnečnicový olej je teplovzdorný a používa sa na vyprážanie a fritovanie. Olej však možno použiť mnohostrannejšie. Môže napríklad pri pečení nahradiť iné tuky, ako maslo. Za studena lisovaný slnečnicový olej je cenným jedlým olejom a základom pre šalátové omáčky, dipy, omáčky, marinády, majonézu a margarín.
Olej je jemný a neutrálny a je tiež vhodný pre výživu pre bábätká. Slnečnicový olej sa považuje za veľmi trvanlivý. Ak ho skladujete pri teplote nižšej ako 20 stupňov, v suchu a tme, vydrží od výroby minimálne 12 mesiacov. Popri použití v kuchyni sa slnečnicový olej tiež používa aj vo farmácii. Okrem toho ho môžu obsahovať laky a umelecké farby.
Čo sa skrýva v slnečnicovom oleji
Väčšina zdravých mastných kyselín sú jednoduché a polynenasýtené mastné kyseliny. V slnečnicovom oleji je obsah vitamínov, ako vitamín A a vitamín E, relatívne vysoký. Na porovnanie: odporúčaná denná dávka vitamínu E je u dospelého človeka 13 000 μg, čo zodpovedá 21 gramom slnečnicového oleja.
Kalórie: 900 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 0 g
Tuky: 100 g
Vitamín A: 4 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 50 mg
Vápnik: 1 mg
Železo: 0 mg
Draslík: 1 mg
Horčík: 1 mg
Sodík: 1 mg