Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Slnečnicové semienka: skutočná energia

Slnečnicové semienka sú skutočne všestranné a neodmysliteľné v modernej kuchyni a tiež ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Ako prísada do šalátov alebo dokonca polievok a prísada do chleba sú ako čerešnička na torte, ktorá dodá chutnému jedlu dokonalosť. 

Užitočné informácie

Slnečnicové semienka majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú plody slnečnice. Semienka sú obalené šupkou, ktorá podľa stavu zrelosti môže byť svetlá, hnedá alebo čierna. Slnečnicové semienka majú veľmi mnohostranné využitie. Používajú sa na varenie a pečenie, ale aj na získavanie dobrého oleja.

Čo sa skrýva v slnečnicových semienkach

Slnečnicové semienka sú veľmi zdravé, za čo vďačia predovšetkým nenasýteným mastným kyselinám, ktorých obsah je 90 percent. Okrem toho obsahujú mnoho životne dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ako vitamín E, vitamín D, vitamín K, vitamín B, vitamín A, vitamín F, karotén, vápnik, jód a horčík. Je známe, že toto zloženie má veľmi priaznivý vplyv na ľudský organizmus a že semienka posilňujú srdce a krvný obeh. Okrem toho prispievajú k správnej stavbe kostí a bránia ochoreniam zubov, ako je krvácanie ďasien alebo paradentóza.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú slnečnicové semienka?

Slnečnice pôvodne pochádzajú zo Severnej a Strednej Ameriky. Nálezy ukazujú, že boli pestované aj v okolí Mississippi a Mexika. Neskôr ich priniesli španielski moreplavci do Európy. Dnes je najväčším producentom slnečnicových semienok Ukrajina. Na druhom mieste je Rusko, nasleduje Argentína. 


Sezónnosť

Kedy majú slnečnicové semienka svoju sezónu?

Slnečnicové semienka možno kúpiť po celý rok. Zberajú sa obvykle od septembra do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu slnečnicové semienka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na slnečnicové semienka

Ak sú slnečnicové semienka už olúpané, možno ich ihneď použiť. Veľmi dobre sa hodia tiež na chrumkanie. Semienka tiež možno mierne opražiť. Slnečnicové semienka sú vhodné pre sladké i pikantné jedlá, či sú to müsli, šaláty alebo ako prísada na pečenie do chleba alebo žemlí. Veľmi obľúbený je aj slnečnicový olej. Slnečnicové semienka je nutné skladovať v chlade, suchu a tme, pretože kvôli obsiahnutému tuku môžu rýchlo stuchnúť. Po otvorení je obal nutné opäť dôkladne uzatvoriť a semienka rýchlo spotrebovať.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v slnečnicových semienkach

Slnečnicové semienka sú bohaté na cenné látky. Obsahujú veľa rastlinných bielkovín, mnoho vitamínov a vápnika. Semienka sa z 90 percent skladajú z nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre srdce a cievy. Takisto udržiavajú hladinu cholesterolu v rovnováhe. So 6 gramami železa na 100 gramov sú slnečnicové semienka tiež skutočným zásobníkom energie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 580 kcal

Sacharidy: 12,3 g

Bielkoviny: 22,5 g

Tuky: 49 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 1,9 mg

Vitamín B2: 0,14 mg

Vitamín B6: 0,6 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 21,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 98 mg

Železo: 6,3 mg

Draslík: 725 mg

Horčík: 420 mg

Sodík: 2 mg