Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tekvicové semienka: zdravá pochúťka

Tekvicové semienka sú semená tekvice a obsahujú všetky dôležité živiny, ktoré vyzretá tekvica potrebuje. Konzumácia semien jedlých rastlín je pre človeka mimoriadne zdravá. 

Užitočné informácie

Tekvicové semienka majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na tekvicové semienka

Tekvicové semienka sú jedlé semená tekvice. Sú obalené bielou, pevnou šupkou, ktorú je potrebné pred konzumáciou odstrániť. Samotné semienka majú zelenkavú farbu. Z viac ako 800 druhov tekvice, ktoré na svete existujú, sa však pestuje iba päť. Najčastejšie možno v záhradách nájsť tekvicu obrovskú, obyčajnú a tekvicu pižmovú. Plody môžu vážiť aj viac ako 200 kilogramov. Tekvica je tak rastlina s najväčšími plodmi. Bez ohľadu na veľkosť obsahuje plod tekvice vždy približne 150 semien.

Vedeli ste o tom?

Z botanického hľadiska nie je tekvica plod ale bobuľa. Dôvodom je fakt, že semená tekvice sú uložené v dužine. Pre svoju mimoriadne tvrdú šupku sa tekvica nemecky nazýva aj „Panzerbeere“ (doslova „pancierová bobuľa“).


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú tekvicové semienka?

Tekvica je stará kultúrna rastlina, ktorú ľudia poznajú už 12 000 rokov. V čase objavenia Ameriky sa mimo amerického svetadielu nevyskytovala, odvtedy sa však rozšírila do všetkých teplejších regiónov. Predovšetkým od 16. storočia prispelo k jej rýchlemu rozšíreniu pestovanie ľuďmi. Tekvicové semienka často pochádzajú zo štajerskej tekvice, ktorá sa pestuje v rakúskom Štajersku. Semienka však prichádzajú aj z iných krajín Európy, ako je Maďarsko, Slovinsko, Rusko a z Ázie.


Sezónnosť

Kedy majú tekvicové semienka svoju sezónu?

Tekvicové semienka sú v sušenom stave v predaji po celý rok. Samotná tekvica sa zberá od septembra do novembra a možno ju čiastočne kúpiť až do januára.

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu tekvicové semienka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na tekvicové semienka

Tekvicové semienka možno chrumkať čisté. Sú však tiež vhodné ako prísada do müsli a na pečenie chleba a žemlí. Pražené tekvicové semienka možno používať do polievok a šalátov. Tekvicové semienka je nutné skladovať v suchu, chlade a vždy dobre uzatvorené. Aby sa predišlo tvorbe plesní alebo stuchnutiu, semienka by sa mali chrániť pred vlhkosťou, svetlom a kyslíkom.


Recepty

Čo možno pripraviť z tekvicových semienok


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tekvicových semienkach

Tekvicové semienka sa nielen vynikajúco hodia na chrumkanie, sú aj navyše zdravé. Obsahujú dôležité živiny, sú bohaté na horčík a antioxidanty. Tekvicové semienka navyše obsahujú kombináciu fytosterínov, enzýmov, vitamínov a účinných látok, ktoré pomáhajú a pôsobia preventívne predovšetkým pri problémoch s nadúvaním a prostatou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 565 kcal

Sacharidy: 14,2 g

Bielkoviny: 24,4 g

Tuky: 45,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 38 µg

Vitamín B1: 0,22 mg

Vitamín B2: 0,32 mg

Vitamín B6: 0,9 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 41 mg

Železo: 12,5 mg

Draslík: 814 mg

Horčík: 402 mg

Sodík: 18 mg