Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Arašidy: vynikajúce občerstvenie na párty

Arašid je rastlina, ktorá patrí do čeľade bôbovitých. Kvôli plodom, ktoré dozrievajú pod zemou sa tiež nazýva „podzemnica olejná“. Pod jej vláknitou škrupinou sa nachádzajú oriešky, ktoré sú obalené tenkým červeným obalom. 

Užitočné informácie

Arašidy majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na arašidy

V arašidovej škrupine sa obvykle nachádzajú dva oriešky, niekedy viac, niekedy však iba jeden. Z botanického hľadiska arašidy nie sú vôbec orechy, ale strukoviny, preto sú príbuzné s fazuľou a hrachom. Za to, že sa arašidy podobajú na botanické orechy, vďačia konzistencii, vysokému obsahu tuku a nízkemu obsah škrobu. Podiel omega-3 mastných kyselín, ktorým sú botanické orechy známe, je však pri arašidoch výrazne nižší. Arašidy možno, na rozdiel od iných strukovín, konzumovať aj surové.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú arašidy?

Arašidy pôvodne rástli v Južnej Amerike. V Peru existovali prvé arašidy už pred približne 7500 rokmi a aj v mnohých iných štátoch sa stali dôležitou plodinou.


Sezónnosť

Kedy majú arašidy svoju sezónu?

Arašidový orech je bujne rastúca jednoročná rastlina, ktorá sa zberá od augusta do septembra. Zrelé plody zostávajú na rozdiel od iných bôbovitých rastlín zatvorené. Po zasiati rastlina približne po štyroch mesiacoch zožltne, zvädne a možno ju zberať. Aby bolo možné získať plody nachádzajúce sa na koreňoch, zberá sa celá rastlina. Jedna rastlina obsahuje približne 20 až 30 arašidov. Tie sa týždeň alebo dva sušia a potom sa lúskajú zo škrupiny. Potom možno arašidy ďalej spracovávať.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu arašidy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na arašidy

Zrelé arašidy možno konzumovať surové, pražené alebo varené. Patria k najviac používaným prísadám pri priemyselne vyrábaných potravinách. S podielom 25 percent bielkovín sú navyše veľmi výživné a vďaka olejom majú veľa kalórií.

Arašidový prášok alebo krém sa nachádza takmer vo všetkom pečive, ale aj kukuričné pečivo a chrumky sú obaľované v arašidovej panáde. Dôvodom je intenzívna aróma, ktorá sa rozvinie po pražení. Kvôli veľkému riziku alergie je na obaloch výrobkov stále uvádzané upozornenie na stopy arašidov, aj keď by tam zjavne nemali byť obsiahnuté. Stroje nemožno po zmene produktového radu nikdy úplne vyčistiť od zvyškov prášku z arašidov.

Ako arašidy skladovať

Arašidy je najlepšie skladovať pri ôsmich až desiatich stupňoch na tmavom mieste, kde ich možno uchovávať tri mesiace. Spracované arašidy, ktoré sú napríklad pražené a prípadne aj vákuované, majú podstatne dlhšiu trvanlivosť.


Recepty

Čo možno pripraviť z arašidov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v arašidoch

Arašidy sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky ako železo, sodík a vápnik. Okrem toho obsahujú skutočne veľa vitamínu E. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 564 kcal

Sacharidy: 7,5 g

Bielkoviny: 25,3 g

Tuky: 48,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,3 µg

Vitamín B1: 0,9 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,44 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 10,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 661 mg

Horčík: 163 mg

Sodík: 11 mg