Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ľanové semienka: malé výživové bomby

Ľanové semienka sú malé, tmavohnedé zrnká, ktoré prinášajú do našej kuchyne chutnú zmenu. Chutia orieškovo-korenisto a možno ich použiť v šalátoch, na chlebe, žemliach alebo v müsli.

Užitočné informácie

Ľanové semienka majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na ľanové semienka

Ľanové semienka sú tmavohnedé a ploché. Sú veľmi bohaté na vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a predovšetkým na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Treba však upozorniť, že ľanové semienka obsahujú malé množstvo kadmia a kyseliny kyanovodíkovej, preto by ste ich nemali konzumovať viac ako 20 gramov denne.

Nelúpané ľanové semienka sú bohaté na vlákninu.

Nelúpané ľanové semienka majú najviac vlákniny zo všetkých olejových semien a obsahujú až 40 percent cennej vlákniny, takmer dvojnásobne toľko ako ostatné olejové semená. Ľanové semienka stimulujú trávenie a súčasne pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cholesterolu. To však nie je všetko. Obsahujú 20 až 30 percent životne dôležitých aminokyselín, ako je arginín, lyzín atď.

Bielkovinové látky sa nachádzajú v ľanových semienkach výlučne v nelúpaných semienkach. Pri lúpaných semienkach sa väčšina z nich odstránila spolu so šupkou. Zrelé ľanové semienka obsahujú veľa slizových látok, ktoré dokážu v črevách viazať na seba veľa vody, podporovať trávenie a pritom sa ukladajú na sliznici žalúdka ako ochranná vrstva. Tak možno upokojiť podráždené črevá alebo dokonca vraj prírodne a bez liekov zabrániť kolike. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú ľanové semienka?

Ľanové semienka sú semená ľanu, ktorý sa pestuje už 5000 rokov. Kým ho nenahradila bavlna a umelé vlákna, bol dôležitou surovinou pri výrobe textilu. Ľan pôvodne pochádza pravdepodobne z Mezopotámie alebo Egypta. Dnes rastie v miernom a subtropickom pásme. Ľanové semienka sa pestujú okrem iného v Nemecku, Maďarsku a hlavne v Severnej Amerike.


Sezónnosť

Kedy majú ľanové semienka svoju sezónu?

Ľanové semienka sú v predaji po celý rok. Zberajú sa 150 dní po vysiatí, keď sú tobolky hnedé a zrelé.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu ľanové semienka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na ľanové semienka

Ľanové semienka majú mierne orieškovú chuť a možno ich používať ako prísadu do müsli alebo pečiva. Pri konzumácii ľanových semienok sa odporúča prijímať veľa vody, inak môže dôjsť k zápche. Ľanové semienka by sa mali uchovávať podľa možnosti na suchom, chladnom a tmavom mieste, aby v nich obsiahnutý tuk nezatuchol.


Recepty

Čo možno pripraviť z ľanových semienok


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ľanových semienkach

V antike boli ľanové semienka osvedčeným liekom. Obsahujú veľa vlákniny, proteínov a nenasýtených mastných kyselín (omega-3 mastné kyseliny). Okrem toho sú bohaté na vitamíny a dôležité minerálne látky. Avšak nemali by ste denne skonzumovať viac ako 20 gramov, pretože ľanové semienka obsahujú malé množstvo kadmia a kyseliny kyanidovej.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 376 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 24,4 g

Tuky: 30,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,17 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 198 mg

Železo: 8,2 mg

Draslík: 725 mg

Horčík: 90 mg

Sodík: 60 mg