Ľanové semienka: malé výživové bomby
Ľanové semienka sú malé, tmavohnedé zrnká, ktoré prinášajú do našej kuchyne chutnú zmenu. Chutia orieškovo-korenisto a možno ich použiť v šalátoch, na chlebe, žemliach alebo v müsli.
Ľanové semienka majú tieto špecifické vlastnosti
Ľanové semienka sú tmavohnedé a ploché. Sú veľmi bohaté na vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a predovšetkým na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Treba však upozorniť, že ľanové semienka obsahujú malé množstvo kadmia a kyseliny kyanovodíkovej, preto by ste ich nemali konzumovať viac ako 20 gramov denne.
Nelúpané ľanové semienka sú bohaté na vlákninu.
Nelúpané ľanové semienka majú najviac vlákniny zo všetkých olejových semien a obsahujú až 40 percent cennej vlákniny, takmer dvojnásobne toľko ako ostatné olejové semená. Ľanové semienka stimulujú trávenie a súčasne pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cholesterolu. To však nie je všetko. Obsahujú 20 až 30 percent životne dôležitých aminokyselín, ako je arginín, lyzín atď.
Bielkovinové látky sa nachádzajú v ľanových semienkach výlučne v nelúpaných semienkach. Pri lúpaných semienkach sa väčšina z nich odstránila spolu so šupkou. Zrelé ľanové semienka obsahujú veľa slizových látok, ktoré dokážu v črevách viazať na seba veľa vody, podporovať trávenie a pritom sa ukladajú na sliznici žalúdka ako ochranná vrstva. Tak možno upokojiť podráždené črevá alebo dokonca vraj prírodne a bez liekov zabrániť kolike.
Odkiaľ pochádzajú ľanové semienka?
Ľanové semienka sú semená ľanu, ktorý sa pestuje už 5000 rokov. Kým ho nenahradila bavlna a umelé vlákna, bol dôležitou surovinou pri výrobe textilu. Ľan pôvodne pochádza pravdepodobne z Mezopotámie alebo Egypta. Dnes rastie v miernom a subtropickom pásme. Ľanové semienka sa pestujú okrem iného v Nemecku, Maďarsku a hlavne v Severnej Amerike.
Kedy majú ľanové semienka svoju sezónu?
Ľanové semienka sú v predaji po celý rok. Zberajú sa 150 dní po vysiatí, keď sú tobolky hnedé a zrelé.
Na čo sa môžu ľanové semienka použiť a ako sa majú skladovať?
Ľanové semienka majú mierne orieškovú chuť a možno ich používať ako prísadu do müsli alebo pečiva. Pri konzumácii ľanových semienok sa odporúča prijímať veľa vody, inak môže dôjsť k zápche. Ľanové semienka by sa mali uchovávať podľa možnosti na suchom, chladnom a tmavom mieste, aby v nich obsiahnutý tuk nezatuchol.
Čo sa skrýva v ľanových semienkach
V antike boli ľanové semienka osvedčeným liekom. Obsahujú veľa vlákniny, proteínov a nenasýtených mastných kyselín (omega-3 mastné kyseliny). Okrem toho sú bohaté na vitamíny a dôležité minerálne látky. Avšak nemali by ste denne skonzumovať viac ako 20 gramov, pretože ľanové semienka obsahujú malé množstvo kadmia a kyseliny kyanidovej.
Kalórie: 376 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 24,4 g
Tuky: 30,9 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,17 mg
Vitamín B2: 0,16 mg
Vitamín B6: 0,2 mg
Vitamín C: 1 mg
Vitamín E: 1,3 mg
Vápnik: 198 mg
Železo: 8,2 mg
Draslík: 725 mg
Horčík: 90 mg
Sodík: 60 mg