Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Píniové jadrá: jedlé semená

Píniové jadrá pochádzajú zo šišiek pínie (pinius pinea), stromu, ktorý rastie v stredomorskej oblasti a dorastá do výšky 30 metrov. Je tiež známy pod názvom „stredomorská borovica“. 

Definícia

Čo sú píniové jadrá?

Detailný pohľad na píniové jadrá

Podlhovasté píniové jadrá majú v olúpanej forme béžovú farbu a matne lesklý povrch. Ich tvar trochu pripomína ryžové zrnká, ale sú hrubšie a približne dva centimetre dlhé. Píniové jadrá majú veľmi jemnú, mierne živičnú chuť a pripomínajú mandle. Trpká aróma píniových jadier bude ešte intenzívnejšia a viac oriešková, keď ich opatrne opražíte na panvici bez tuku. Mimoriadne dobre sa hodia k stredomorským jedlám, šalátom a pestu. Pýšia sa tiež obsahom cenného stopového prvku selénu. Podobne ako vitamín E chráni bunky tela pred voľnými radikálmi. Za zmienku stoja tiež nenasýtené mastné kyseliny, ktoré patria k zdravým tukom a sú dôležité pre mozog a bunky.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod píniových jadier

Píniové jadrá sa v stredomorskej kuchyni používajú už celé storočia a sú dôležitou súčasťou pesta i iných tradičných jedál. Nie sú však len chutné, ale obsahujú tiež veľa vitamínov a minerálnych látok. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o pôvode a botanike týchto drobných a lahodných jadier.

Botanická klasfikácia: jadrá pínie

Pínia patrí do čeľade borovicovitých drevín a botanicky sa označuje ako Pinus. Existuje viacero druhov pínie, medzi ktorými je aj borovica píniová (Pinus pinea), ktorej domovom je Európa a severná Afrika. Pínia je vždyzelený strom, ktorý rastie prevažne v stredomorských krajinách. Dosahuje výšku až 30 metrov a má výraznú korunu pripomínajúcu dáždnik. Šišky pínie sú na rozdiel od iných ihličnanov veľké a dorastajú do dĺžky úctyhodných 30 centimetrov.

Píniové jadrá sa nachádzajú v šupinkách šišiek pínie. Šišky je potrebné pozbierať, vysušiť a až potom z nich možno jadrá vybrať. Ide o náročný proces, ktorý sa vykonáva ručne, aby sa predišlo poškodeniu píniových jadier.

Odkiaľ pochádzajú píniové jadrá?

Píniové jadrá pochádzajú pôvodne z Ázie. Jadierka európskej pínie pochádzajú zo Španielska, Portugalska, Francúzska a Turecka. Väčšinou ide o úrodu z divorastúcich stromov, kvôli čomu sú píniové jadrá relatívne drahé. Lacnejšie jadierka pochádzajú z Číny, Kórey alebo Afganistanu.


Zber a sezónnosť

Zber a sezónnosť píniových jadier

Píniové jadrá sú dôležitá prísada mnohých stredomorských jedál. Vyznačujú sa jedinečnou chuťou a orieškovou textúrou. Predtým, ako ich možno použiť pri varení, je však nutné pozbierať ich z píniových šišiek. Prečítajte si, kedy je najlepší čas na zber píniových jadier a ako sa to robí.

Zber píniových jadier: šišky pínie

Šišky pínie je nutné zbierať ručne, čo je ťažká a časovo náročná činnosť. Čas zberu sa líši v závislosti od druhu pínie a miesta jej rastu, ale zvyčajne k nemu dochádza na konci leta alebo začiatkom jesene. Zber píniových šišiek spravidla prebieha prirodzene: stačí počkať, kým šišky samy spadnú zo stromu. Prípadne je možné trhať šišky ručne, pričom ale treba dávať veľký pozor, aby nedošlo k poškodeniu stromov a okolitej prírody.

Ako sa získavajú píniové jadrá?

Po zbere je treba šišky pínie vysušiť, aby z nich bolo možné dostať jadrá. Šišky sa sušia na slnku alebo v špeciálnych sušiarňach, až kým sa neotvoria a neodhalia píniové jadrá.

Len čo sa šišky otvoria, píniové jadrá sa vyberajú ručne, čo je nesmierne prácny proces. Potom sa jadrá očistia a roztriedia, aby sa zaručila kvalita každého jedného jadierka.

Kedy majú píniové jadrá svoju sezónu?

Píniové jadrá sú v predaji po celý rok. Zberajú sa však od októbra do apríla.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v píniových jadrách: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Píniové jadrá sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, vlákninu a bielkoviny. Dokážu chrániť naše bunky a tiež posilňujú naše kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 674 kcal

Sacharidy: 20,5 g

Bielkoviny: 13 g

Tuky: 60 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 8 µg

Vitamín B1: 1,3 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 13,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 5,2 mg

Draslík: 600 mg

Horčík: 235 mg

Sodík: 4 mg


Zdravotný aspekt

Sú píniové jadrá zdravé?

Píniové jadrá nie sú len neuveriteľne chutné, ale ide aj o všestrannú prísadu stredomorskej kuchyne, ktorá je bohatá na živiny a zdravé tuky. V tomto článku sa dozviete všetko o týchto lahodných jadrách.

Množstvo zdravých tukov

Píniové jadrá obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín, najmä jednoduché nenasýtené mastné kyseliny, ako je kyselina olejová alebo kyselina palmitoolejová. Tieto mastné kyseliny môžu prispievať k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi a zníženiu rizika ochorení srdcovo-cievneho systému. Okrem toho sú jadrá skvelým zdrojom viacnásobne nenasýtených mastných kyselín, ako je kyselina linolová. Tie majú dôležitú úlohu pre imunitný systém a zachovanie správnej funkcie buniek.

Píniové jadrá sú zdrojom horčíka

Píniové jadrá sú tiež vynikajúcim zdrojom horčíka. Horčík je životne dôležitá minerálna látka, ktorá má nesmierny význam pre množstvo telesných funkcií, najmä pre funkciu svalov a nervového systému. Jedna porcia píniových jadier (asi 30 gramov) pokryje asi štvrtinu odporúčaného denného príjmu horčíka.

Ochrana buniek a posilnenie imunitného systému

Vedeli ste, že píniové jadrá sú hotový poklad pre imunitný systém? Sú totiž bohaté na antioxidanty, najmä vitamín E, ktorý má na starosti ochranu buniek v tele pred škodlivými voľnými radikálmi. Dostatočný príjem vitamínu E môže prispieť k zníženiu rizika ochorení srdcovo-cievneho systému, rakoviny a iných chronických chorôb. Okrem toho môžu antioxidanty obsiahnuté v píniových jadrách posilniť imunitný systém.

Koľko píniových jadier možno denne konzumovať?

Odporúčaná denná porcia píniových jadier je približne 30 gramov. To zodpovedá asi jednej hrsti. Ale pozor, pretože tieto drobné lahodné jadierka sú plné kalórií. Jedna hrsť píniových jadier obsahuje asi 180 až 200 kalórií, preto by ste si ich mali vychutnávať len s mierou.

Sú píniové jadrá alergén?

Hoci sa píniové jadrá vo všeobecnosti považujú za bezpečnú a zdravú potravinu, niektorí ľudia na ne môžu reagovať alergicky. Alergia na píniové jadrá je síce vzácna, ale môže dochádzať k ťažkým alergickým reakciám. Ak máte podozrenie na alergiu na píniové jadrá, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Nákup a skladovanie

Nákup a správne skladovanie píniových jadier

Nie je píniové jadro ako píniové jadro. Prezradíme vám, na čo dbať pri ich nákupe a skladovaní.

Kde sa dajú kúpiť píniové jadrá?

Píniové jadrá sú bežná a veľmi rozšírená potravina. Nájdete ich aj v ponuke predajní Kaufland.

Nákup a správne skladovanie píniových jadier

Pri nákupe píniových jadier nezabudnite skontrolovať, či majú ešte dostatočne dlhý dátum minimálnej trvanlivosti. Vzhľadom na vysoký obsah tuku totiž môžu rýchlo stuchnúť. Všímajte si tiež, či majú píniové jadrá rovnaký tvar a či nie sú poškodené. Píniové jadrá z rozmanitých regiónov pritom môžu mať odlišné chuťové profily. Ak teda uprednostňujete určitú konkrétnu chuť, všímajte si aj údaje o pôvode jadier na obale.

Prečo sú píniové jadrá také drahé?

Píniové jadrá patria k najdrahším orechom na svete. Dôvodom je ich náročná výroba a obmedzená dostupnosť. Píniové jadrá sa získavajú zo šišiek stromov pínie, ktoré sú spravidla dostatočne zrelé na zber až po približne 20 rokoch. Proces zberu je veľmi náročný a často sa vykonáva ručne, pretože šišky sú veľmi citlivé a je dôležité nepoškodiť ich. V dôsledku toho je produkcia píniových jadier v porovnaní s inými orechmi veľmi prácna a finančne náročná. Píniové jadrá sa okrem toho odlišujú od iných orechov aj svojou mäkkou konzistenciu a výnimočnou chuťou. V kuchyni sa často používajú na zjemnenie jedál, vďaka čomu ide o obľúbenú prísadu v mnohých kútoch sveta. Vzhľadom na ich obmedzenú dostupnosť a vysokú cenu sa však považujú za luxusný tovar.

Ako uchovať píniové jadrá čerstvé

Píniové jadrá by sa mali uchovávať v suchu, chlade a na mieste chránenom pred svetlom. Olúpané píniové jadrá nemožno skladovať dlho, pretože kvôli vysokému obsahu tuku rýchlo stuchnú. Píniové jadrá, ktoré sa predávajú lúpané, sú väčšinou uchovávané v priehľadných vreckách, na ktorých sa nachádza dátum spotreby, ktorý je nutné dodržať. 

Ak balenie otvoríte, mali by ste ho do ďalšieho použitia bezpodmienečne uchovávať v chladničke. Píniové jadrá v šupke musia byť suché a je nutné ich skladovať v suchu, inak začnú rýchlo plesnivieť. Pri dodržaní týchto podmienok možno píniové jadrá v šupke skladovať približne dva až tri mesiace.


Používanie a skladovanie

Príprava a použitie píniových jadier: ako na to   

V kuchyni sú píniové jadrá kvôli ich orieškovej chuti a vysokému obsahu tuku obľúbenou súčasťou napríklad pesta alebo ryžových pokrmov. Sú však tiež vhodné ako prísada na pečenie a na dochucovanie sladkých jedál, zmrzliny alebo pudingov. Osvedčia sa aj ako prísada do šalátov a k ovociu či zelenine. Chutné jadierka možno prirodzene chrumkať aj samotné. Ak ich mierne opražíte na panvici, bude ich jedinečná aróma ešte silnejšia.

Ako chutia píniové jadrá?

Píniové jadrá majú jemnú, sladkastú a mierne orieškovú chuť. Chuť aj aróma píniových jadier sa však môžu líšiť podľa ich pôvodu a druhu. Píniové jadrá majú príjemne mäkkú konzistenciu a mnohým jedlám, omáčkam či pestu dodávajú krémovo orieškovú arómu.

Uvoľnenie píniových jadier zo šišiek: ako na to

Pri vyberaní píniových jadier zo šišiek treba trochu trpezlivosti a jemnej ručnej práce. Postupujte takto:

  1. Najprv vložte šišku na 10 až 15 minút do rúry nahriatej na nízku teplotu. Vďaka tomu sa otvoria šupky šišky a jadrá sa budú dať ľahšie uvoľniť.
  2. Vychladnutú šišku potom opatrne položte na utierku. Zabalenou šiškou opatrne poklepávajte po pracovnom povrchu, aby sa jadrá uvoľnili.
  3. Uvoľnené jadrá roztrieďte a oddeľte ich od zvyškov šišky a nečistôt.
  4. Po roztriedení jadrá zabaľte do vzduchotesnej nádoby a ak ich rovno neskonzumujete, môžete ich skladovať niekoľko týždňov.

Dajú sa jesť surové píniové jadrá?

Áno, píniové jadrá môžete bez obáv konzumovať surové. V surovom stave sa vynikajúco hodia ako snack, prísada do šalátov alebo do vegánskych a bezlepkových jedál.

Praženie píniových jadier:

Pražené píniové jadrá majú lahodnú orieškovo-aromatickú chuť a skvele sa hodia do pesta alebo na posypanie šalátov. Postupujte takto:

  1. Píniové jadrá dajte do suchej panvice bez oleja.
  2. Zahrejte jadrá na strednom stupni a neustále ich miešajte, aby sa rovnomerne opražili.
  3. Pražte jadrá asi tri až päť minút alebo kým nebudú zlatohnedé a nezačne sa z nich uvoľňovať vôňa. Dávajte pozor, aby sa nespálili.
  4. Potom zložte panvicu zo sporáka a nechajte píniové jadrá vychladnúť.

A je to – dokonalé pražené píniové jadrá sú na svete!

Aké jedlá s píniovými jadrami možno pripraviť?

Píniové jadrá sú všestranná prísada, ktorá sa skvele hodí do mnohých pokrmov. Môžete ich použiť napríklad do šalátov, polievok, omáčok, pesta alebo na ozdobenie pizzy a cestovín. Skvele však chutia aj v sladkých jedlách, napríklad v pečive, dezertoch alebo zmrzline. Ďalej nájdete vynikajúce nápady na recepty, ktorými sa môžete inšpirovať.

Čím nahradiť píniové jadrá?

Ak nemáte poruke píniové jadrá, môžete siahnuť po niekoľkých alternatívach. Ideálne je použiť iné orechy alebo semienka, ktoré chutia podobne a majú aj porovnateľnú textúru. Pri príprave pesta je vzhľadom na mäkkú štruktúru vhodné siahnuť napríklad po kešu orechoch. Píniové jadrá sa však dajú dobre nahradiť aj mandľami, slnečnicovými semienkami alebo vlašskými orechmi.



Ďalšie zaujímavé články