Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Píniové jadrá: jedlé semená

Píniové jadrá pochádzajú zo šišiek pínie (pinius pinea), stromu, ktorý rastie v stredomorskej oblasti a dorastá do výšky 30 metrov. Je tiež známy pod názvom „stredomorská borovica“. 

Užitočné informácie

Píniové jadrá majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na píniové jadrá

Podlhovasté píniové jadrá majú v olúpanej forme béžovú farbu a matne lesklý povrch. Ich tvar trochu pripomína ryžové zrnká, ale sú hrubšie a približne dva centimetre dlhé. Píniové jadrá majú veľmi jemnú, mierne živičnú chuť a pripomínajú mandle. Trpká aróma píniových jadier bude ešte intenzívnejšia a viac oriešková, keď ich opatrne opražíte na panvici bez tuku. Mimoriadne dobre sa hodia k stredomorským jedlám, šalátom a pestu. Sú veľmi zdravé a obsahujú cenný stopový prvok selén. Podobne ako vitamín E chráni bunky tela pred voľnými radikálmi. Za zmienku stoja tiež nenasýtené mastné kyseliny, ktoré patria k zdravým tukom a sú dôležité pre mozog a bunky.

Drahá lahôdka

Píniové jadrá patria k najdrahším orechom na svete. Strom, na ktorom rastú, musí rásť približne 20 rokov, kým sa z neho oplatí semienka zbierať. Šišky, ktoré obsahujú jadierka, zberajú takzvaní „pineros“ ručne. Od ostatných orechov sa odlišujú predovšetkým tým, že sú oveľa mäkšie. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú píniové jadrá?

Píniové jadrá pochádzajú pôvodne z Ázie. Jadierka európskej pínie pochádzajú zo Španielska, Portugalska, Francúzska a Turecka. Väčšinou ide o úrodu z divorastúcich stromov, kvôli čomu sú píniové jadrá relatívne drahé. Lacnejšie jadierka pochádzajú z Číny, Kórei alebo Afganistanu.


Sezónnosť

Kedy majú píniové jadrá svoju sezónu?

Píniové jadrá možno kúpiť po celý rok. Zberajú sa však od októbra do apríla.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu píniové jadrá použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na píniové jadrá

V kuchyni sú píniové jadrá kvôli ich orieškovej chuti a vysokému obsahu tuku obľúbenou súčasťou napríklad pesta alebo ryžových pokrmov. Sú však tiež vhodné ako prísada na pečenie a na dochucovanie sladkých jedál, zmrzliny alebo pudingov. Osvedčia sa aj ako prísada do šalátov a k ovociu a zelenine. Chutné jadierka možno prirodzene chrumkať aj čisté. Ak ich mierne opražíte na panvici, bude ich jedinečná aróma ešte silnejšia. 

Ako uchovať píniové jadrá čerstvé

Píniové jadrá by sa mali uchovávať v suchu, chlade a na mieste chránenom pred svetlom. Olúpané píniové jadrá nemožno držať dlho, pretože kvôli vysokému obsahu tuku rýchlo stuchnú. Píniové jadrá, ktoré sa predávajú lúpané, sú väčšinou uchovávané v priehľadných vreckách, na ktorých sa nachádza doba spotreby, ktorú je nutné dodržať. 

Ak balenie otvoríte, mali by ste ho do ďalšieho použitia bezpodmienečne uchovávať v chladničke. Píniové jadrá v šupke musia byť suché a je nutné ich skladovať v suchu, inak začnú rýchlo plesnivieť. Pri dodržaní týchto podmienok možno píniové jadrá v šupke držať približne dva až tri mesiace.


Recepty

Čo možno pripraviť z píniových jadier


Účinné zložky

Čo sa skrýva v píniových jadrách

Píniové jadrá sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, vlákniny a bielkoviny. Dokážu chrániť naše bunky a tiež posilňujú naše kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 674 kcal

Sacharidy: 20,5 g

Bielkoviny: 13 g

Tuky: 60 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 8 µg

Vitamín B1: 1,3 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 13,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 5,2 mg

Draslík: 600 mg

Horčík: 235 mg

Sodík: 4 mg