Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ryža: mnohostranná príloha

Ryža je jednou z najstarších kultúrnych rastlín na svete a dnes sa pestuje predovšetkým v Ázii. Prírodná ryža, predvarená ryža, dlhozrnná ryža, lepkavá ryža, guľatozrnná ryža alebo divá ryža: množstvo druhov ryže, ktoré možno kúpiť v obchodoch, je obrovské (samotnej ryže existuje viac ako 1 000 druhov).

Užitočné informácie

Ryža má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ryžu

Ryža obsahuje dôležité minerálne látky, stopové prvky a vitamíny, ako sú rôzne vitamíny skupiny B, vitamín E, niacín a kyselina pantoténová, okrem toho je bohatá na sodík a draslík. Ryža je ľahko stráviteľná a ako celozrnná alebo divá ryža je mimoriadne sýta. Celozrnná ryža je výrazne výživnejšia.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ryža?

Ryža sa ako kultúrna plodina pestuje už minimálne 7 000 rokov. Za krajinu pôvodu sa považuje Čína, odkiaľ sa táto rastlina rozšírila do ďalších ázijských krajín. Archeologické nálezy dokazujú pestovanie ryže pred 6 000 rokmi aj v Indii. V súčasnosti je ryža rozšírená na celom svete.


Sezónnosť

Kedy má ryža svoju sezónu?

Ryža je v predaji po celý rok. Klasicky sa ryža pestuje na zavodnených terasách. Napriek modernej technike si pestovanie ryže vyžaduje, ako kedysi, veľa ručnej práce, od sadenia rastliny až po zber. Podľa druhu a podmienok pestovania je zber možný až trikrát ročne. Osevná plocha zostáva celý čas zaplavená, iba pri zbere sa voda vypustí. Zaplavením sa znižuje množstvo buriny a škodcov.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ryža použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ryžu

Ryža je mnohostrannou prílohou k rôznym pokrmom. Používa sa rôzne v závislosti od odrody. Aromatická odroda, ako ryža basmati alebo thajská ryža, chutí inak ako divá ryža, guľatozrnná ryža, ryža na suši alebo lepkavá ryža. Dôležité je vedieť, že každá odroda potrebuje pri príprave iné množstvo vody. Aby ryža dlho vydržala, je nutné ju skladovať v suchu. Nasáva vlhkosť, čo spôsobuje jej pokazenie. Okrem toho je ryžu potrebné skladovať v chlade a tme, ideálne vzduchotesne uzatvorenú. Takto ju možno, podľa odrody, držať až tri roky. Varená ryža vydrží v chladničke niekoľko dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ryži

Ryža je mimoriadne dobre stráviteľná a preto sa dobre hodí na diéty. Neosolená ryža bez prísad sa úspešne používa na odvodnenie. Nelúpaná ryža obsahuje ešte všetky vitamíny a cenné látky. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 345 kcal

Sacharidy: 74,1 g

Bielkoviny: 7,2 g

Tuky: 2,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,41 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,28 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 3,2 mg

Draslík: 238 mg

Horčík: 119 mg

Sodík: 10 mg