Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Špalda: obilnina našich predkov

Zo špaldy možno vyrobiť múku s orieškovou arómou, ktorú veľa ľudí znáša dokonca lepšie ako pšeničnú múku. A to aj napriek tomu, že obsahuje mimoriadne veľa lepku. Pri spracovaní je preto potrebné dbať na to, aby ste cesto nadmerne nevymiesili, čím by stratilo svoju štruktúru. 

Užitočné informácie

Špalda má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na špaldu

Pri pestovaní špaldy nemožno výnosy zvýšiť použitím umelých hnojív. Na druhej strane je zasa táto obilnina menej citlivá na počasie a vďaka plevovému obalu je lepšie chránená pred škodcami a škodlivými látkami. Špalda poskytuje lepšie a stabilnejšie výnosy na chudobných pôdach. V poľnohospodárstve je veľký záujem o nové odrody, ktoré sú lepšie stráviteľné a majú lepšie vlastnosti pri pečení, ale aj väčšiu stálosť a odolnosť voči škodcom.

Špaldové zrno je obalené plevou, ktorú je nutné pred ďalším použitím odstrániť. Špalda sa navyše kvôli vysokému obsahu bielkovín nedá tak jednoducho spracovať ako pšenica. Potrebné pracovné postupy viedli od 19. storočia k tomu, že roľníci začali uprednostňovať pestovanie pšenice.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza špalda?

Pestovanie tohto druhu pšenice možno dokázať už pred 7000 rokmi v oblasti pohoria Ararat. Toto obilie sa asi pred 2000 rokmi pred Kristom dostalo pri sťahovaní národov do strednej a severnej Európy a bolo do neskorého stredoveku rozšírené prevažne v juhozápadnom Nemecku. Od 80-rokov minulého storočia možno konštatovať zintenzívnenie pestovania v Baden-Württembergsku, Švajčiarsku, severnom Španielsku a v Belgicku. 


Sezónnosť

Kedy má špalda svoju sezónu?

Výsadba prebieha od polovice októbra do polovice novembra. Obilie sa zbiera od konca júla do konca augusta. Pri včasnom zbere od začiatku do polovice júla sa hovorí o zelenej špalde. Tento variant možno skladovať až po vysušení a, na rozdiel od bežnej špaldy, ho nemožno používať na pečenie.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže špalda použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na špaldu

Špalda má pri pečení podobné vlastnosti ako pšenica, avšak je potrebné zohľadniť horšie vlastnosti pečenia lepku. Popri špaldovom chlebe slúži toto obilie aj ako základ pri výrobe cestovín, obilných vločiek, krupice, špaldovej ryže, piva a náhradkovej kávy.

Ako špaldu skladovať

Vzduchotesne uzatvorenú špaldu v nádobách možno skladovať desaťročia a aj tak je schopná vyklíčiť. Na uskladnenie zásob v domácnosti sú vhodné predovšetkým suché a tmavé pivnice s teplotami od desať do 15 stupňov. Skladovanie v chladničke sa kvôli príliš nízkym teplotám a príliš vysokej vlhkosti neodporúča.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v špalde

Špaldová múka obsahuje viac minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov ako pšeničná múka. Špaldová kaša sa stále viac používa aj v detskej a dojčenskej výžive. Táto obilnina však obsahuje, rovnako ako pšenica, lepok a preto nie je vhodná na výživu pri celiakii. To však nevylučuje, že niektorí ľudia s alergiou na pšeničnú múku bez problémov znášajú špaldu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 338 kcal

Sacharidy: 70 g

Bielkoviny: 15 g

Tuky: 1,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,3 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,22 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 4,35 mg

Draslík: 415 mg

Horčík: 136 mg

Sodík: 8 mg