Pšenica: dôležitá chlebová obilnina
Pšenica je obilnina, ktorá sa s obľubou spracováva na múku pri výrobe chleba. Pšeničnú múku, ktorá má jemnú chuť a vysoký obsah škrobu a lepku, možno použiť od prípravy torty, cez chlieb a cestoviny až po panády a omáčky.
Pšenica má tieto špecifické vlastnosti
Pšenica dorastá do výšky pol metra až jeden meter a patrí k jednoročným rastlinám čeľade lipnicovitých. Steblá pšenice majú okrúhly tvar a obilie sa farbou blíži tmavozelenej. 70 percent pšenice tvorí škrob a 10 až 14 percent proteíny. Jej chuť je jemná. Pri pestovaní sa rozlišuje tvrdá a mäkká pšenica. Celkovo je známych viac ako 1000 druhov pšenice.
Odkiaľ pôvodne pochádza pšenica?
Pšenica je jedna z najstarších pestovaných plodín ľudstva. Táto obilnina pôvodne pochádza z Prednej Ázie. Jej predchodcami sú dvojzrnná a jednozrnná pšenica. Krížením rôznych divých tráv s jednozrnnou pšenicou vznikli dnes známe druhy pšenice.
Kedy má pšenica svoju sezónu?
Letná pšenica sa seje na jar a ozimná pšenica v jeseni. Oba druhy sa zberajú v lete.
Na čo sa môže pšenica použiť a ako sa má skladovať?
Pšenicu možno nájsť v mnohých potravinách. Používa sa však predovšetkým na pečenie a na výrobu chleba. Mäkká a tvrdá pšenica sa pritom spracovávajú odlišne. Cestoviny, ako sú rezance, sa kvôli vysokému obsahu lepku vyrábajú z tvrdej pšenice. Múka na koláče a sušienky a tiež chlieb a pečivo sa zas získava z mäkkej pšenice. Pšenica okrem toho poskytuje škrob, preto je zastúpená v mnohých potravinách.
Ako pšenicu skladovať
Pri skladovaní pšenice je dôležitá hlavne správna vlhkosť vzduchu. Mala by byť okolo 65 percent. Obsah vlhkosti zrna by mal byť približne 14 percent. Teplota okolo 15 stupňov Celzia zabezpečuje správnu rovnováhu vlhkosti. Na uskladnenie pšenice až na dvadsať rokov je potrebný skladový priestor, ktorého vlhkosť je nižšia ako 12 percent. Obilie je dobré chrániť pred vlhkosťou a teplom, aby sa zachovala klíčivosť.
Čo sa skrýva v pšenici
Pšenica obsahuje veľa zdravých vitamínov a cenných živín. Pšenica tiež obsahuje vlákninu a minerály, ktoré údajne chránia pred žlčníkovými kameňmi a srdcovo-cievnymi chorobami.
Kalórie: 297 kcal
Sacharidy: 59,5 g
Bielkoviny: 10,6 g
Tuky: 1,8 g
Vitamín A: 3 µg
Vitamín B1: 0,46 mg
Vitamín B2: 0,11 mg
Vitamín B6: 0,27 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 1,4 mg
Vápnik: 33 mg
Železo: 3,3 mg
Draslík: 381 mg
Horčík: 97 mg
Sodík: 8 mg