Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pšeničné otruby: zdroj vlákniny

Pšeničné otruby, často tiež nazývané iba otruby, sú takzvaným mlynárskym vedľajším produktom. Je to teda látka, ktorá vzniká pri výrobe múky. Ide o veľmi jemné kúsky obilných šupiek, ktoré vznikajú pri výrobe múky. 

Užitočné informácie

Pšeničné otruby majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na pšeničné otruby

Pšeničné otruby sú tou časťou pšeničného zrna, ktorá zostane po preosiatí múky. Sú to väčšinou okrajové vrstvy zrna, ale aj klíčky. Podľa jednotlivého druhu obilia existujú pšeničné, ovsené, jačmenné alebo špaldové otruby. Ľudia dlhú dobu neprikladali pšeničným otrubám, ako zdanlivo nadbytočnému odpadovému produktu, žiaden význam. Avšak používali sa ako krmivo pre zvieratá.

Prečo sú celozrnné výrobky také zdravé

Pri celozrnnej múke nevznikajú žiadne zvyšky, lebo sa tu melie a spracováva celé obilné zrno. To je dôvod, prečo sú celozrnné výrobky také zdravé: pšeničné otruby sú totiž plné živín a vlákniny.


Sezónnosť

Kedy majú pšeničné otruby svoju sezónu?

Aj keď sa pšenica zberá až neskoro v lete, pšeničné otruby sú v predaji po celý rok.

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu pšeničné otruby použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na pšeničné otruby

Mnoho ľudí si na pšeničných otrubách cení ich vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok – a tiež to, že podporujú trávenie. Preto sa otruby s obľubou zaraďujú do každodennej stravy. Pritom sa však nesmie zabudnúť na výdatný príjem tekutín, pretože vláknina ich potrebuje na napučanie. Základné pravidlo znie: Na jednu polievkovú lyžicu otrúb vypiť jeden pohár vody. Pšeničné otruby by sa mali uchovávať v suchu, chlade a na mieste chránenom pred svetlom. Takto uskladnené vydržia niekoľko mesiacov. Ak majú stuchnutú chuť, nemali by sa už používať.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pšeničných otrubách

Pšeničné otruby vynikajúco podporujú trávenie, pretože sú bohaté na vlákninu. Vláknina je nerozpustná, preto ju tráviaci trakt nevstrebá a v tekutine napučí. Tak vytvára tlak na črevnú stenu a podnecuje pohyb čriev (peristaltiku). Pšeničné otruby sú užitočné aj pri chudnutí. Napučaním zväčší táto kaša objem a v žalúdku sa roztiahne. Vďaka tomuto roztiahnutiu sa rýchlejšie dostaví pocit sýtosti. Ten navyše trvá veľmi dlho, pretože vláknina ako ťažko stráviteľná strava z jednoduchých sacharidov sa v žalúdku zdržiava dlhšie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 172 kcal

Sacharidy: 17,7 g

Bielkoviny: 14,9 g

Tuky: 4,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,65 mg

Vitamín B2: 0,51 mg

Vitamín B6: 0,73 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 67 mg

Železo: 16 mg

Draslík: 1352 mg

Horčík: 490 mg

Sodík: 2 mg