Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Celozrnná múka: výrazná chuť

Celozrnná múka je, ako všetky druhy múky, obilný výrobok, ktorý vzniká mletím. Pri výrobe celozrnnej múky sa spracováva celé zrno bez predchádzajúceho lúpania. Typový údaj pritom označuje takzvaný stupeň mletia. 

Užitočné informácie

Celozrnná múka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na celozrnnú múku

Celozrnná múka, predovšetkým typ 1800, je podstatne tmavšia ako iné múky. Okrem toho je bohatšia na vitamíny a minerálne látky, dôvodom čoho je vysoký podiel šupiek. Šupky zrna sa v odbornej reči tiež nazývajú otruby. Typové číslo vo všeobecnosti hovorí o tom, koľko miligramov minerálnych látok je obsiahnutých na 100 gramov. Čím je typové číslo vyššie, tým vyšší je obsah minerálnych látok, ako je horčík, vápnik, železo a fluorid. Pri type 550 je to 550 miligramov na 100 gramov. Čím viac zo zrna sa spracuje, tým väčší je obsah minerálnych látok.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza celozrnná múka?

Pšenica a pšeničná múka je jednou z najstarších potravín, ktoré poznáme. Najstaršie nálezy, ktoré pochádzajú hlavne z mezopotámskej oblasti, sú datované z doby okolo roku 7800 pred Kristom. Slovo „múka“ označuje mletie zrna. V moderných mlynoch pri mletí prebieha preosievanie, aby sa oddelili rôzne veľkosti čiastočiek. V minulosti sa na to používali mlynské kamene. Dnešné druhy múky vznikli z kríženia divých rastlín Blízkeho Východu (divý jačmeň, jednozrnná divá pšenica, dvojzrnná divá pšenica), ktoré sú predchodcami dnešných odrôd ako proso, jačmeň, raž, ovos a pšenica.


Sezónnosť

Kedy má celozrnná múka svoju sezónu?

Obilniny nie sú všetky rovnaké, majú rôzne doby osevu a zberu. Ovos sa seje od februára do marca, letná pšenica od januára do marca. Doba zberu začína väčšinou v polovici júna a končí v auguste. Výnimkou je ozimná pšenica, ktorá pri dlhšej dobe zrenia prináša lepšie výnosy. Zberá sa vtedy, keď sú obsah vody a zrelosť zrna ideálne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže celozrnná múka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na celozrnnú múku

Celozrnné múky sú zaujímavé svojou výraznou chuťou a možno ich používať na pečenie. Pečivo z celozrnnej múky je obvykle trochu pevnejšie. Možno ju však miešať s inými múkami a tak vytvoriť vlastnú zmes na pečenie. Múka je citlivá na vlhkosť. Preto je potrebné skladovať ju v tme, suchu a chlade (ideálne pri teplote do 20 stupňov Celzia). Ak sa pritom skladuje vzduchotesne uzatvorená, možno ju držať takmer neobmedzene. Na rozdiel od pšeničnej múky však môže celozrnná múka kvôli prítomnému tuku stuchnúť. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v celozrnnej múke

Pšeničná celozrnná múka obsahuje relatívne veľa cennej vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Obilniny majú vo všeobecnosti vysokú výživovú hodnotu. Obsahuje rastlinné bielkoviny, vlákninu a tiež dôležité sacharidy. Obsahuje v rôznych koncentráciách, podľa druhu obilia, cenné mastné kyseliny, vitamín B a minerálne látky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 293 kcal

Sacharidy: 59 g

Bielkoviny: 10,8 g

Tuky: 1,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,3 mg

Vitamín B2: 0,14 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 32 mg

Železo: 3,7 mg

Draslík: 490 mg

Horčík: 93 mg

Sodík: 2 mg