Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ryžová múka: bezlepková a jemná

Ryžová múka je múka, ktorá sa získava veľmi jemným zomletím ryžových zrniečok. Z bežne predávaných druhov ryže, ako je dlhozrnná ryža, strednozrnná ryža či guľatozrnná ryža, sú predovšetkým odrody dlhozrnnej ryže zvlášť vhodné na výrobu ryžovej múky.

Užitočné informácie

Ryžová múka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ryžovú múku

Ryžová múka veľmi závisí od druhu použitej ryže. Ryžová múka je zvyčajne biela, existuje však aj hnedá ryžová múka. Konzistencia bielej ryžovej múky je porovnateľná s konzistenciou obilnej múky, pričom je ryžová múka výrazne jemnejšia ako múka z obilia. Biela ryžová múka pochádza z leštených ryžových zŕn. Hnedá ryžová múka z celých, hnedých zŕn. Ryžová múka sa používa predovšetkým v ázijskej kuchyni a je od prírody bezlepková.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ryžová múka?

Ryža sa ako kultúrna plodina pestuje už minimálne 7 000 rokov. Za krajinu pôvodu sa považuje Čína, odkiaľ sa táto rastlina rozšírila. Archeologické nálezy poukazujú na to, že sa ryža pestovala už asi pred 6 000 rokmi aj v Indii.


Sezónnosť

Kedy má ryžová múka svoju sezónu?

Ryžová múka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ryžová múka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ryžovú múku

Ryžovú múku možno používať na pečenie a je alternatívou k škrobovej múke zo pšenice alebo k zemiakom. Avšak keďže ryžová múka neobsahuje lepok (glutén), nie je vhodná na pečenie chleba. Lepok je zmes proteínov, lipidov a sacharidov. Táto zmes je po pridaní vody mimoriadne elastická a umožňuje dobrú štruktúru vznikajúceho cesta. Mnohé múky z obilnín obsahujú lepok a majú preto lepšie vlastnosti na pečenie. V ázijskej kuchyni sa z ryžovej múky vyrábajú cestoviny.

Pri varení ju možno, podobne ako škrobovú múku, používať ako spojivo. Predovšetkým v thajskej kuchyni sa najemno pomletá ryžová múka používa v mnohých pokrmoch. Veľmi rozšírené je napríklad použitie ako spojiva v omáčkach, ale hodí sa aj na cestíčka na vyprážanie. Pri príprave sladkých jedál sa táto múka hodí ako spojivo do pudingov. Ryžovú múku je nutné uchovávať vzduchotesne uzatvorenú na suchom a tmavom mieste. Ideálne v uzatvárateľnej nádobe a pri teplote nižšej ako 20 stupňov Celzia.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ryžovej múke

Ryžová múka obsahuje minerálne látky draslík, vápnik, horčík a železo. Vitamíny však takmer žiadne. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 352 kcal

Sacharidy: 79,1 g

Bielkoviny: 7,2 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 104 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 4 mg