Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Strúhanka: skvelé využitie zvyškov

Bežná strúhanka pozostáva zo strúhaného bieleho chleba alebo rožkov a je známa aj pod názvom zmes na obaľovanie. Tento názov pochádza z francúzskeho slova „paner“, čo možno doslova preložiť ako „obaľovať chlebom“.

Užitočné informácie

Strúhanka má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na strúhanku

Nie je v podstate žiaden rozdiel, či je strúhanka pripravovaná v malých množstvách doma, alebo je vyrobená vo veľkých fabrikách. Výhodou domácej prípravy je iba to, že žemle alebo biely chlieb, ktoré ste nestihli včas skonzumovať alebo ktoré sa zvýšili, nemusíte vyhodiť. Aby sa zaručila takmer neohraničená trvanlivosť podomácky vyrábanej strúhanky, musia byť žemle alebo biely chlieb dobre vysušené.

Podľa neskoršieho použitia je potrebné dávať pozor iba na to, aby sa žemle alebo chlieb, ktoré obsahujú mak alebo semená, postrúhali osobitne, aby v strúhanke nebolo cítiť neželané slnečnicové semienka alebo podobne.


Pôvod

Odkiaľ pochádza strúhanka?

Strúhanka sa používa na celom svete.


Sezónnosť

Kedy má strúhanka svoju sezónu?

Strúhanka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže strúhanka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na strúhanku

Strúhanka má najrôznejšie možnosti použitia. Na jednej strane slúži na obaľovanie rýb, hydiny alebo mäsa a pomáha k tomu, aby vnútro mäsa zostalo šťavnaté a nevyschlo. Predtým sa však vyprážané mäso okorení, obalí normálnou múkou, namočí do vyšľahaných vajec a až potom sa obaľuje v strúhanke. Iba tak sa strúhanka prichytí a neodpadáva nadmerne do panvice. Ďalej strúhanka slúži na spájanie mäsa pri frikadelách alebo iných jedlách z mletého mäsa. Pri frikadelách však možno tiež použiť aj suché žemle, ktoré sa krátko pred použitím namočia do studenej vody. Krátko pred pridaním žemlí do mletého mäsa sa z nich voda vyžmýka. 

Pečenie so strúhankou

V mnohých receptoch sa odporúča formu na pečenie potrieť maslom a potom vysypať strúhankou, pretože strúhanka slúži ako doplnková izolačná vrstva a bráni pripečeniu koláča. Okrem toho sa strúhanka používa aj v rôznych jablkových koláčoch. Pomáha viazať vlhkosť a vytvára tiež veľmi zvláštnu chuť. Strúhanka, ktorá sa najprv krátko orestuje s maslom a cukrom, môže tiež slúžiť ako vynikajúci základ pre jablkový závin. Strúhanka je suchá a preto má dlhú trvanlivosť. Mala by sa uchovávať na tmavom a suchom mieste, kde ju možno bez problémov skladovať niekoľko mesiacov. 



Účinné zložky

Čo sa skrýva v strúhanke

Strúhanka obsahuje minerálne látky sodík, draslík, horčík, vápnik a stopové prvky ako zinok, meď a mangán.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 349 kcal

Sacharidy: 72 g

Bielkoviny: 13 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 50 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 130 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 400 mg