Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ražná múka: mnoho vlákniny

Ražná múka je dobrou voľbou pre chlieb s výraznou chuťou a oproti pšenici a špalde sa vyznačuje väčším množstvom vlákniny a vyšším obsahom minerálov. Keďže obsahuje enzým štiepiaci škrob, ktorý pôsobí pri pečení proti želatinácii, je nutné ju okysľovať. Robí sa to napríklad cmarom alebo citrónovou šťavou.

Užitočné informácie

Ražná múka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ražnú múku

Ražná múka je v predaji v rôznych stupňoch mletia. Čím vyšší je stupeň mletia, tým vyšší podiel celého zrna obsahuje. Kým pri pšeničnej múke sú obľúbené veľmi nízke stupne mletia ako 405, ražná múka je v predaji prevažne v stupňoch 815, 997, 1150 a 1370. Vyšší stupeň mletia poskytuje pritom mimoriadne výraznú arómu. Pri celozrnnej múke 1370 sa melie celé zrno, vďaka čomu je veľmi bohatá na živiny.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza ražná múka?

Ražná múka pochádza pôvodne z Prednej Ázie a dnes sa pestuje prevažne v Rusku a v Nemecku. Keďže ide o veľmi odolný druh obilniny, vynikajúco sa mu darí aj v studených zimných mesiacoch. Mnoho desaťročí mala raž v strednej Európe skôr negatívnu povesť, pretože kvôli jej tmavej farbe ju považovali, v porovnaní s pšenicou, za menej elegantnú. Raž bola okrem toho v dávnejších časoch častejšie napádaná jedovatou hubou námeľ, čo tiež neprispievalo k jej dobrej povesti. Preto sa dlhú dobu používala ako surovina pri výrobe alkoholu.


Sezónnosť

Kedy má ražná múka svoju sezónu?

Raž je jednoročná rastlina a existuje v dvoch druhoch: ako letná a ozimná raž. Ozimnej raži sa darí aj pri menej ako -25 stupňoch Celzia a seje sa v septembri. Vďaka dlhej trvanlivosti je ražná múka v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ražná múka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ražnú múku

V strednej a východnej Európe sa ražná múka tradične používa na pečenie chleba. V iných častiach sveta sa raž na pečenie používa málo alebo vôbec. Z ražnej múky sa popri ražnom a čiernom chlebe takisto pečie aj čierny ražný chlieb.

Značná časť celosvetovej produkcie raže sa nepoužíva na konzumáciu pre ľudí, ale ako krmivo pre dobytok. Je to takzvaná kŕmna raž. Raž má svoj význam aj pri výrobe bioetanolu, bioplynu a tiež pri výrobe izolačných materiálov. Pri kvasení raže vzniká etanol, ktorý potom možno využívať ako trvalo udržateľný zdroj bioenergie.

Ako ražnú múku skladovať

Ražnú múku, ako aj iné druhy múky, je nutné skladovať vždy v tme, suchu a skôr chlade. Okrem toho sa odporúča otvorené balenia múky vložiť do vzduchotesne uzatvorenej nádoby, aby sa predišlo usídleniu hmyzu. Čím vyšší je stupeň mletia, tým kratšie možno ražnú múku skladovať. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ražnej múke

Raž sa považuje v porovnaní s inými druhmi obilia za relatívne zdravú, pretože obsahuje veľa sýtej vlákniny, minerálov ako horčík, železo a fosfor, a tiež vitamíny skupiny B. Hoci raž obsahuje menej lepku ako pšenica alebo špalda, ľudia s celiakiou by ju nemali konzumovať.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 333 kcal

Sacharidy: 69 g

Bielkoviny: 11 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 24 mg

Železo: 2,5 mg

Draslík: 374 mg

Horčík: 63 mg

Sodík: 2 mg