Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čierny ražný chlieb: typicky nemecký

Pôvod slova „Pumpernickel“ (čierny ražný chlieb) je zahalený tajomstvom. Do úvahy prichádza mnoho možností. Paleta siaha od stredovekej nadávky až po označenie pre zlomyseľného škriatka. 

Užitočné informácie

Čierny ražný chlieb má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý čierny ražný chlieb

Neuveriteľné, ale pravdivé: V súdnych záznamoch inkvizície bol dokonca označovaný ako „Pompernickel“ diabol. V skutočnosti je to celozrnný chlieb pochádzajúci z Vestfálska. Tradičný recept čierneho ražného chleba pozostáva výhradne zo šrotu a celých ražných zŕn. Celé zrná sa nechajú napučať v teplej vode. Vďaka tomu možno zrná upiecť. Cesto čierneho ražného chleba sa pečie vo vodnej pare pri teplote 100 stupňov Celzia 16 hodín. Typické sfarbenie vzniká takzvanou „Maillardovou reakciou“. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza čierny ražný chlieb?

Tmavý čierny ražný chlieb pochádza z vestfálskej kuchyne. Tento druh chleba ani tak nevďačí za svoj vznik veľkému pekárskemu umeniu, ako skôr šťastnej náhode. Keď žena soesterského pekára Haverlanda zabudla chlebové cesto v pomaly chladnúcej peci, bola milo prekvapená, že vynašla novú kulinársku delikatesu. Od roku 1570 sa pece v najstaršej nemeckej pekárni v Soeste už nezastavili. Už dvanásta generácia tam vyrába čierny ražný chlieb podľa starej tradície. 


Sezónnosť

Kedy má čierny ražný chlieb svoju sezónu?

Čierny ražný chlieb je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čierny ražný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý čierny ražný chlieb

Čierny ražný chlieb, obložený šunkou, lososom alebo syrom, sa často používa na jednohubky na studené misy. Vďaka karamelizácii škrobu poskytuje chlieb svojskú sladkosť a preto sa tiež hodí na dezerty a sladké jedlá. Torta alebo krém z čierneho ražného chleba svedčia o mnohostrannosti tohto obľúbeného chleba.

Ako čierny ražný chlieb skladovať

Vlhký a ľahko drobivý čierny ražný chlieb má dlhú trvanlivosť. Vzduchotesne zavarený chlieb možno uchovávať celé mesiace. Čierny ražný chlieb sa často predáva v dózach a tam nič nestratí na čerstvosti a chuti až celý rok.


Recepty

Čo možno pripraviť z čierneho ražného chleba


Účinné zložky

Čo sa skrýva v čierneho ražnom chlebe

Čierny ražný chlieb je neodmysliteľnou súčasťou plnohodnotnej kuchyne. Chlebu sa pripisujú účinky podporujúce trávenie, ktoré sú známe už od 18. storočia. Čierny ražný chlieb obsahuje oproti bielemu chlebu štvornásobok vlákniny, ďalej sodík a draslík. 100 gramov čierneho ražného chleba obsahuje až jednu tretinu odporúčanej dennej dávky vlákniny a prirodzene pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Chlieb je bohatý na vitamíny, predovšetkým na vitamín B3, a tiež na minerálne látky ako draslík, horčík, železo a sodík.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 185 kcal

Sacharidy: 36,5 g

Bielkoviny: 7,4 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 55 mg

Železo: 2,1 mg

Draslík: 338 mg

Horčík: 80 mg

Sodík: 370 mg