Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lúhované pečivo: charakteristická kôrka

Lúhované pečivo sa vyrába z pšeničného kysnutého cesta. Svoje hnedé sfarbenie získava toto pečivo vďaka sodnému lúhu, do ktorého sa pred pečením ponára. 

Užitočné informácie

Lúhované pečivo má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé lúhované pečivo

Lúhované pečivo patrí k bežnému pečivu. Jeho typický vzhľad a chuť vznikajú potretím cestového polotovaru maximálne štvorpercentným lúhom sodným a potom pečením. Tak vzniká charakteristická pekná kôrka. Pri domácej príprave sa tento postup neodporúča, pretože lúh sodný je veľmi žieravá látka a preto je nebezpečná. Preto sa vôbec alebo takmer vôbec nepredáva. Avšak bezpečnou náhradou je jednoduchá sóda, ako napríklad sóda na pečenie, starý a osvedčený kypriaci prostriedok na pečenie. Ohľadne obloženia existuje množstvo regionálnych variácií: Lúhované pečivo s údeninou, syrom, marmeládou alebo medom. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza lúhované pečivo?

O pôvode lúhovaného pečiva existuje veľa príbehov. Všetky majú jedno spoločné: Pripravenie prvého lúhovaného pečiva bolo vraj čistou náhodou. V Mníchove vraj jeden pekár omylom potrel svoje praclíky namiesto cukrovou vodou lúhom sodným. Lúh sa vtedy používal na čistenie pekáčov alebo pecí. Či je táto historka pravdivá, sa dodnes nepodarilo zistiť, ale jedno je isté: Lúhované pečivo, predovšetkým lúhované žemle, sú pri raňajkách už neodmysliteľné a majú hlavne v Nemecku dlhú tradíciu. V súčasnosti možno lúhované pečivo kúpiť pod rôznymi názvami tiež všade v Európe. 


Sezónnosť

Kedy má lúhované pečivo svoju sezónu?

Lúhované pečivo je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže lúhované pečivo použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé lúhované pečivo

Pečivo ako lúhované žemle je základnou potravinou, ktorú možno kombinovať s výrazným syrom, čerstvou údeninou alebo aj sladkými nátierkami na chlieb. Pri obložení sa fantázii žiadne medze nekladú a chutné lúhované pečivo chutí jednoducho vždy: či už na raňajky, ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami alebo na večeru. Lúhované pečivo možno v suchu v košíku na chlieb držať niekoľko dní. Odporúčame ho však čo najskôr spotrebovať. Ak to nie je možné, možno lúhované pečivo zamraziť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v lúhovanom pečive

Lúhované pečivo je s obložením alebo bez neho chutným občerstvením a jednoduchým a sýtym jedlom. Je relatívne nízkotučné, má iba málo kilokalórií a trochu bielkovín. Preto sú výrobky z lúhovaného cesta dobrou alternatívou k mastným čipsom alebo iným chrumkavým pochutinám. Avšak lúhované pečivo by sa nemalo kvôli vysokému obsahu soli konzumovať vo veľkých množstvách. Malé deti by mali jesť skôr žemle posypané nie soľou, ale sezamom. U dospelých nie je primeraná konzumácia lúhovaného pečiva v žiadnom prípade zdraviu škodlivá. Preto nie je žiaden dôvod zriekať sa pri raňajkách tohto chutného pečiva.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 226 kcal

Sacharidy: 45,3 g

Bielkoviny: 7,1 g

Tuky: 1,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 11 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 18 mg

Sodík: 500 mg