Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ražný zmiešaný chlieb: aromatická chuť

Základom ražného zmiešaného chleba je prírodný kvások. Obsahuje dve dôležité zložky: baktérie mliečneho kvasenia pre vytvorenie kyslosti a kvasinky, ktoré cesto prekyprujú. K tomu sa pridáva zmes zo pšenice a raže. Tu platí, že čím väčší je podiel raže, tým je chlieb aromatickejší.

Užitočné informácie

Ražný zmiešaný chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý ražný zmiešaný chlieb

Ražný zmiešaný chlieb sa tradične vyrába z ražnej múky, vody a baktérií mliečneho kvasenia. Ďalej sa pridáva droždie, ktoré zabezpečuje, aby cesto narástlo. Avšak väčšinou nie je dostatok kvasiniek na to, aby sa cesto prekyprilo. Preto sa do cesta často pridáva aj droždie na pečenie.

Ražný zmiešaný chlieb má oproti pšeničnému chlebu tú nevýhodu, že by sa bez pridania kvásku „zrútil do seba“ a nebolo by možné upiecť ho. Prinajmenšom by nemal pekne kyprú a predsa na zahryznutie tvrdú konzistenciu, ktorou sa tento chlieb vyznačuje. Avšak aj neokyslené varianty majú svoj význam. A to tam, kde je potrebný chlieb, ktorý musí mať extrémnu trvanlivosť, ako napríklad pri dlhých námorných plavbách. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza ražný zmiešaný chlieb?

Predchodcom chleba je jednoduchá obilná kaša, ktorú ľudia jedli už pred viac ako 30 000 rokmi. O približne 8000 rokov neskôr sa ju pokúšali piecť. Chleby, aké poznáme dnes, existujú už asi 6000 rokov. Vplyvom náhody vznikol kváskový chlieb. Jedno cesto, ktoré omylom nechali stáť, začalo kysnúť. Napriek tomu ho dali do pece. Výsledok: chutný chlieb. Tradične vyrábaný ražný zmiešaný chlieb obsahuje ražnú múku, vodu, soľ a kypriaci prostriedok na pečenie. Pri remeselnom pečení potrebuje tri dni. Obsahuje väčšinou droždie alebo kvások. Priemyselne vyrábaný chlieb používa aj ďalšie prísady, ktoré cesto vylepšujú.


Sezónnosť

Kedy má ražný zmiešaný chlieb svoju sezónu?

Ražný zmiešaný chlieb je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.

Naša ponuka pečiva

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ražný zmiešaný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ražný zmiešaný chlieb

Na raňajky, večeru alebo medzi hlavnými jedlami: zdravý ražný chlieb patrí k základným potravinám a možno ho kombinovať s rôznym obložením. Je to výrobok, ktorý je najlepšie kúpiť a spotrebovať čerstvý, pretože inak rýchlo stvrdne. Ak by ste ho chceli skladovať, potom v chlade a suchu. Ražný zmiešaný chlieb možno bez problémov zamraziť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ražnom zmiešanom chlebe

Na rozdiel od bieleho chleba, ktorý takmer neposkytuje žiadne živiny alebo vlákninu, je to v prípade ražného zmiešaného chleba inak. Je bohatý na vitamíny, minerálne látky a stopové prvky a je tak zdraviu prospešný – je každodenným zdrojom živín.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 212 kcal

Sacharidy: 43,7 g

Bielkoviny: 6,9 g

Tuky: 1,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,18 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,12 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 47 mg

Železo: 1,3 mg

Draslík: 185 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 537 mg