Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Viaczrnný chlieb: chutná rôznorodosť zŕn

Viaczrnný chlieb sa pečie z aspoň troch, väčšinou však viac rôznych zŕn alebo druhov obilnín. Pšeničná a ražná múka majú najväčšie zastúpenie, k nim sa pridávajú ďalšie druhy obilnín ako špalda, jačmeň, ovos a tiež kukurica. 

Užitočné informácie

Viaczrnný chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý viaczrnný chlieb

Rozmanitosť zŕn vo viaczrnnom chlebe určuje chuť a charakter chleba. Na viaczrnný chlieb sa obvykle používa zmes z viacerých druhov múky, väčšinou sú tocelozrnné druhy múky, ale aj pšenica, špalda alebo raž. Používané semená sú ľanové semienka, sezam, tekvicové semienka, slnečnicové semienka. Veľmi tmavé sú iba chleby z ražnej celozrnnej múky. Existujú tiež rozdiely v tom, ako bola múka predtým spracovaná.

Príprava obilného zrna

V prvom rade samozrejme poznáme múku, ktorá vznikla pomletím zrna, ďalej sa používa aj šrotované zrno, čo znamená, že sa obilné zrno na viaczrnný chlieb pomelie iba nahrubo, teda zošrotuje. Aj lúpanie zrna hrá svoju úlohu. V nelúpanom spracovanom zrne sa nachádza viac vitamínov. Na viaczrnný chlieb sa tiež používa obilie vo forme vločiek, ako napríklad ovsené vločky, ktoré sa pridávajú do pekárskej zmesi. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza viaczrnný chlieb?

Chlieb existuje od čias, keď sa ľudia usadili a začali pestovať obilie. Existuje celkovo viac ako 3000 druhov chleba. Majstrom sveta v jedení chleba sú Nemci: V žiadnej inej krajine na svete sa nepečie, nepredáva a denne nekonzumuje toľko druhov chleba ako v Nemecku. Existuje približne 300 rôznych druhov a pravidelne pribúdajú ďalšie. 


Sezónnosť

Kedy má viaczrnný chlieb svoju sezónu?

Viaczrnný chlieb možno kúpiť čerstvý po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže viaczrnný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý viaczrnný chlieb

Všetky druhy viaczrnného chleba chutia mimoriadne dobre obložené s výrazným syrom, paradajkami a uhorkami, iba jednoducho natreté maslom, marmeládou, medom, nátierkami a posypané bylinkami. Fantázii sa žiadne medze nekladú. Dovolené je všetko, čo je obľúbené a chutí. Čerstvý výrobok, ako viaczrnný chlieb, je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Skôr ako chlieb uschne a stvrdne, odporúčame ho skladovať na suchom a tmavom mieste v nádobe na chlieb. Chlieb tiež možno veľmi dobre zamraziť v kuse alebo nakrájaný.Účinné zložky

Čo sa skrýva vo viaczrnnom chlebe

Viaczrnný chlieb obsahuje všetky cenné látky celého zrna. Iba to zaručuje úplný a vysoký obsah minerálov, stopových prvkov a enzýmov. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 216 kcal

Sacharidy: 42,8 g

Bielkoviny: 7,6 g

Tuky: 1,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,19 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 27 mg

Železo: 2,2 mg

Draslík: 290 mg

Horčík: 70 mg

Sodík: 523 mg