Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Celozrnný chlieb: len celé zrno

Celozrnný chlieb obsahuje v obilnom podiele minimálne 90 percent celozrnnej múky. Za celozrnnú múku sa smie označiť múka, ktorá sa získava z obilného zrna, pri ktorom sa melie aj šupka a klíčky. 

Užitočné informácie

Celozrnný chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý celozrnný chlieb

Na celozrnný chlieb sa prednostne používa raž alebo pšenica, často však aj špalda, pšenica dvojzrnná, jačmeň a ovos. Popri celozrnnej múke obsahuje celozrnný chlieb vodu, droždie a soľ. Ak ide o kváskový chlieb, sú tu ešte baktérie mliečneho kvasenia ako kypriaci prostriedok. Spolu s kvasinkami zabezpečujú, aby chlieb nakysol. Niektoré druhy obilnín možno piecť iba s kváskom. Zabezpečuje to, aby sa životne dôležité látky celozrnnej múky dali pri konzumácii lepšie využiť. Droždie a baktérie mliečneho kvasenia navyše aktivujú enzým fytázu. Tento enzým sa stará o to, aby mohlo telo z celozrnného chleba lepšie prijať minerálne látky, napr. vápnik, a metabolizovať ich. Ďalšími prísadami môžu byť, podľa druhu chleba, korenie, oriešky, semienka alebo aj sirup.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza celozrnný chlieb?

História chleba siaha 10 000 rokov do minulosti. Z neho sa dodnes vyvinulo niekoľko tisíc druhov chleba.


Sezónnosť

Kedy má celozrnný chlieb svoju sezónu?

Celozrnný chlieb je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže celozrnný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý celozrnný chlieb

Celozrnný chlieb je súčasťou vyváženej výživy. Chutí mimoriadne dobre s výrazným syrom... pri obložení krajcov celozrnného chleba sa však fantázii medze nekladú. Celozrnný chlieb vydrží maximálne jeden týždeň. Pritom je ho potrebné skladovať v košíku na chlieb v tme a suchu. Ak by ste ho chceli uchovávať dlhšie, je nutné ho zamraziť. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v celozrnnom chlebe

Keďže sa pri výrobe celozrnnej múky melú tiež šupky zŕn a klíčky, vyzerá múka tmavšia ako bežná typizovaná múka. Vďaka prítomnosti šupiek obsahuje celozrnná múka tiež veľa vlákniny a vďaka spracovaniu klíčkov aj cenné živiny. Typizované múky sú zas typom múky, ktoré sa odlišujú stupňom mletia obilného zrna. Čím nižší je typ múky, tým menej životne dôležitých látok múka obsahuje. Pri pšeničnej múke typu 405, takzvanej hladkej alebo bielej múke, sa napríklad melie iba endosperm (vnútorné pletivo) obilného zrna. Preto obsahuje iba málo minerálnych látok, vlákniny a vitamínov. Celkom inak je na tom celozrnná múka alebo celozrnný chlieb. Obsahuje podstatne viac bielkovín, tuku, vitamínov, minerálnych látok a rastlinných zložiek.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 213 kcal

Sacharidy: 38,7 g

Bielkoviny: 7,3 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,18 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 37 mg

Železo: 2,03 mg

Draslík: 291 mg

Horčík: 55 mg

Sodík: 527 mg