Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pšeničný toastový chlieb: chrumkavá hrianka

Pšeničný toastový chlieb, ktorý sa tiež nazýva hrianka, je špeciálny druh hranatého bieleho chleba, ktorý sa vyznačuje svojimi mimoriadne drobnými pórmi, svojou charakteristickou, mierne maslovou chuťou, svojou typickou arómou a tiež veľmi tenkou kôrkou. Obvykle sa pred konzumáciou opečie.  

Užitočné informácie

Pšeničný toastový chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pšeničný toastový chlieb

Jednou z najdôležitejších zložiek raňajok je pšeničný toastový chlieb. Označenie „toast“ pochádza z angličtiny a znamená „opekať“. Pšeničný toastový chlieb sa vyrába predovšetkým z pšeničnej múky, kypriacich prostriedkov, ako je pšeničný kvások alebo droždie, cukru, soli, tuku, vody a mlieka, prípadne sušeného mlieka.

Jemné póry, typická hrianková aróma

Cesto sa vyrába z pšeničného kvásku alebo predkvasením. Toastový chlieb obsahuje veľa bielkovín, ako sú mliečne bielkoviny a pšeničný lepok, čo vedie k výraznej schopnosti zadržiavať plyny. To je tiež dôvod malých pórov toastového chleba, ktorý sa pečie pomaly.

Dôvodom typickej hriankovej arómy po opekaní je tiež vysoký podiel bielkovín, tuku a cukru. K mimoriadnym vlastnostiam pšeničného toastového chleba patrí tiež to, že je v predaji takmer vždy nakrájaný. Aby sa jednotlivé hrianky zmestili do hriankovača, väčšina výrobcov dbá na istú štandardnú veľkosť, aj keď neexistujú žiadne špeciálne normy.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pšeničný toastový chlieb?

Pšeničný toastový chlieb pochádza z Veľkej Británie. Angličania ho používali už v 19. storočí.


Sezónnosť

Kedy má pšeničný toastový chlieb svoju sezónu?

Neexistuje žiadna typicky „toastová“ sezóna. Pšeničný toastový chlieb sa vyrába po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pšeničný toastový chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na pšeničný toastový chlieb

Pšeničný toastový chlieb je obľúbený predovšetkým na raňajky alebo večeru. Pritom sa väčšinou natiera maslom, marmeládou, zaváraninou, medom, orieškovo-nugátovým krémom alebo obkladá syrom či údeninami. Populárnym variantom je havajský toast, ktorý sa obkladá syrom, ananásom a šunkou. Syr sa potom zapeká a ozdobí kokteilovou čerešničkou. V kombinácii so sladkým obložením, ako je med alebo čokoládové krémy, alebo tiež ako základ pre sendviče, sa pšeničný toastový chlieb občas používa aj neopečený.

Ako pšeničný toastový chlieb uchovávať

Toastový chlieb možno dobre uchovávať v nádobe na chlieb. Skladovanie v chladničke sa neodporúča, pretože chlieb stratí svoju chuť. Toast možno konzumovať dokonca aj po uplynutí doby spotreby. Ak sa však čo i len na jednom krajci objaví pleseň, je nutné vyhodiť celé balenie. Krajce sa berú jednotlivo a niekoľko minút sa opekajú v hriankovači.Účinné zložky

Čo sa skrýva v pšeničnom toastovom chlebe

Pšeničný toastový chlieb obsahuje v malom množstve bielkoviny a minerálne látky, ako je vápnik, fosfor, draslík, horčík a zinok. V celozrnnej hrianke je ich množstvo spravidla vyššie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 262 kcal

Sacharidy: 48 g

Bielkoviny: 7,4 g

Tuky: 4,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 20 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 58 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 551 mg