Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Slnečnicový chlieb: aromatický a orieškový

Slnečnicový chlieb sa vyrába zo zmesi celozrnnej múky a slnečnicových semienok. Pritom môže byť múka zomletá na rôznu hrúbku a aj semienka môžu byť podľa vkusu spracované celé, nasekané alebo mierne šrotované.

Užitočné informácie

Slnečnicový chlieb má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý slnečnicový chlieb

Ako všetky celozrnné výrobky, aj celozrnný chlieb so slnečnicovými semienkami sa skladá z celozrnnej múky, ktorá obsahuje celé zrno, nezávisle od toho, z akej obilniny bola vyrobená. Preto existuje celozrnný chlieb so slnečnicovými semienkami z celozrnnej raže, ale aj z celozrnnej pšenice alebo z miešanej celozrnnej obilniny. Celozrnné chleby obsahujú cenné látky – vysoký obsah minerálov, stopových prvkov a enzýmov.

 

Tmavé cesto = celozrnné cesto?

Veľmi tmavé sú iba chleby z ražnej celozrnnej múky. Existujú však aj tmavé druhy chleba, ktoré vôbec nie sú celozrnnými výrobkami. Čiastočne sú označené ako „plnohodnotné“ alebo podobným názvom. V celozrnnom chlebe so slnečnicovými semienkami môžu byť zapečené aj iné semienka. Zvlášť podrobne je tu nutné pozrieť sa na žemle. Tu ani pri tmavom ceste nie sú použité žiadne celozrnné múky, ale múčne zmesi alebo farbené múky. Celozrnné žemle sú príslušne označené. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza slnečnicový chlieb?

Chlieb existuje od čias, keď sa ľudia usadili a začali pestovať obilie. Existuje viac ako 3000 druhov chleba. Kedy sa z nich vyvinul špeciálne slnečnicový chlieb, je ťažké doložiť.


Sezónnosť

Kedy má slnečnicový chlieb svoju sezónu?

Slnečnicový chlieb možno kúpiť čerstvý po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže slnečnicový chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý slnečnicový chlieb

Slnečnicový chlieb chutí mimoriadne dobre čistý, natretý iba trochou masla alebo s výrazným syrom. Fantázii pri obložení tohto chleba sa v zásade medze nekladú. Čerstvý výrobok, ako je slnečnicový chlieb, je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Skôr ako chlieb uschne a stvrdne, odporúčame ho skladovať v košíku na chlieb. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v slnečnicovom chlebe

Slnečnicové semienka obsahujú cenné živiny. Vďaka vysokému obsahu polynenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov sú najčistejším zdrojom energie. V celozrnnom chlebe so slnečnicovými semienkami sa spája tento potenciál s cennými živinami celozrnnej obilniny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 231 kcal

Sacharidy: 39,9 g

Bielkoviny: 9 g

Tuky: 3,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,21 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,25 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 35 mg

Železo: 2,8 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 106 mg

Sodík: 590 mg