Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ražný chlieb: kyprý a výrazný

Ražný chlieb sa skladá z ražného cesta. Na rozdiel od pšeničného cesta tu chýba takzvané lepidlo, ktoré je tiež známe ako lepok a v prípade pšeničného chleba zabezpečuje dobré vlastnosti pri pečení. Preto potrebuje kvások, aby sa dalo piecť.

Užitočné informácie

Ražný chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý ražný chlieb

Ražný chlieb má oproti pšeničnému chlebu tú nevýhodu, že by sa bez pridania kvásku „zrútil do seba“ a nebolo by možné upiecť ho. Prinajmenšom by nemal pekne kyprú a predsa na zahryznutie tvrdú konzistenciu, na ktorú sme zvyknutí. Avšak varianty bez kvásku majú význam všade tam, kde je potrebný chlieb, ktorý musí mať extrémnu trvanlivosť, ako napríklad pri dlhých námorných plavbách. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza ražný chlieb?

Tradične vyrábaný ražný chlieb obsahuje ražnú múku, vodu, soľ a kypriaci prostriedok na pečenie. Historicky to bolo väčšinou droždie alebo kvások. Priemyselne vyrábaný chlieb obsahuje aj ďalšie prísady, ktoré majú cesto vylepšiť. Sú to emulgátory, ktoré pomáhajú lepšie zmiešať prísady a zväčšiť objem cesta, a škrobová múčka, ktorá viaže vodu. Tuk a cukor dodávajú cestu svojskú chuť.


Sezónnosť

Kedy má ražný chlieb svoju sezónu?

Ražný chlieb je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ražný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ražný chlieb

Na raňajky, večeru alebo jednoducho medzi hlavnými jedlami: zdravý ražný chlieb patrí k základným potravinám a možno ho kombinovať s rôznym obložením. Ražný chlieb je čerstvý výrobok, ktorý je nutné skladovať v chlade a suchu. Ak sa nespotrebuje, po niekoľkých dňoch stvrdne.


Recepty

Čo možno pripraviť z ražného chleba


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ražnom chlebe

Biely chlieb nedodáva žiadne živiny ani vlákninu, iba kalórie. U ražného chleba je to iné. Je bohatý na vitamíny, minerálne látky a stopové prvky a je tak zdraviu prospešný – je každodenným zdrojom živín.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 219 kcal

Sacharidy: 45,7 g

Bielkoviny: 6,7 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,18 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 29 mg

Železo: 2,5 mg

Draslík: 244 mg

Horčík: 35 mg

Sodík: 523 mg