Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Knäckebrot: chrumkavý zdroj energie

Knäckebrot pochádza zo severu Európy. História vzniku chrumkavého chleba začína s potrebou konzervácie úrody, pretože škandinávske letá boli krátke. 

Užitočné informácie

Knäckebrot má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na knäckebrot

Keďže boli letá a doby zrenia v severnej Európe krátke, prichádzali vynaliezaví severania na originálne nápady, ako zakonzervovať svoju úrodu. Napríklad cielené odstránenie nadmernej vlhkosti pri pečení. Tak vznikli chrumkavé, tvrdé chleby, ktoré bolo možné skladovať niekoľko mesiacov. Knäckebrot preto smie obsahovať maximálne desať percent vlhkosti. Vďaka malému obsahu vlhkosti nemôže začať plesnivieť.

Čo sa skrýva v knäckebrote

Knäckebrot obsahuje málo kalórií, avšak obsahuje cenné živiny, ako sú proteíny, vápnik, horčík alebo zinok, a je tiež bohatý na železo. Obsah vlákniny je pri 15 až 18 gramoch na 100 gramov skutočne vysoký. Knäckebrot je chrumkavý a kyprý s malou hustotou. Porovnanie kalórií na 100 gramov spočiatku poukazuje na vysoký obsah kalórií v knäckebrote. Ražný chlieb obsahuje 213 kalórií na 100 gramov, teda v dvoch krajcoch. 100 gramov knäckebrotu však obsahuje 358 kilokalórií a je to asi desať krajcov. Dietetická hodnota knäckebrotu je teda vysoká. Knäckebrot je z výživovo-fyziologického hľadiska cennou potravinou.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza knäckebrot?

Knäckebrot pochádza pôvodne zo Švédska, kde ho nazývali knäkkebröd, „chrumkavý chlieb“. Knäckebrot existuje už asi 1000 rokov. Vďaka malému obsahu vlhkosti mal veľkú trvanlivosť a bol dôležitým proviantom na vikingských lodiach.


Sezónnosť

Kedy má knäckebrot svoju sezónu?

Knäckebrot sa pečie veľmi krátko pri vysokej teplote a potom sa vysuší. Vďaka tomu sa výrazne zníži obsah vody, čím vznikne typická chrumkavá konzistencia. V predaji je po celý rok.

Naša ponuka pečiva

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže knäckebrot použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na knäckebrot

Typický knäckebrot je chrumkavý a možno ho konzumovať s rôznym obložením. Aby knäckebrot zostal dlho chrumkavý, je nutné ho uchovávať na tmavom a suchom mieste. Dobre zabalený vydrží desať mesiacov. Knäckebrot by sa nemal skladovať v blízkosti chleba, pretože môže nabrať jeho vlhkosť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v knäckebrote

Zdravotná a energetická hodnota knäckebrotu je prvotriedna: Popri prítomnosti dôležitých vitamínov, minerálnych látok a esenciálnych mastných kyselín jeho približne 15 percentný obsah vlákniny aktivuje peristaltiku čriev, reguluje črevnú flóru, regeneruje črevnú sliznicu a podporuje trávenie. Dlhé, dôkladné žutie zabezpečuje miernu stimuláciu slinenia a tým, vďaka stimulácii predtrávenia, účinné využitie živín. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 318 kcal

Sacharidy: 66 g

Bielkoviny: 10 g

Tuky: 1,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 55 mg

Železo: 4,7 mg

Draslík: 436 mg

Horčík: 68 mg

Sodík: 463 mg