Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bageta: chrumkavý biely chlieb

Bageta je dlhé pečivo z bieleho chleba. Obvykle je bageta veľmi nadýchaná, chrumkavá a chutná. Predovšetkým má kvalitná bageta hrubé, fraktálne póry, ktoré vznikli spôsobom výroby a použitím droždia.

Užitočné informácie

Bageta má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú bagetu

Bageta je tiež známa ako francúzsky alebo parížsky chlieb a spravidla obsahuje pšeničnú múku s veľkým podielom chrumkavo upečenej kôrky a drobných pórov. Aj keď existujú najrôznejšie recepty, všetky bagety majú pri výrobe jedno spoločné: pšeničnú múku, ktorá je veľmi lepivá, vodu a droždie. Cesto je nutné po vyhnetení skladovať v chlade a musí prejsť takzvaným odležaním. Čas odležania obvykle trvá jednu noc. Typická bageta váži od 250 do 310 gramov a má dĺžku od 50 do 70 centimetrov s priemerom okolo päť centimetrov.

Varianty bagety 

V Španielsku sa bageta volá barra (španielske slovo pre tyčku). Ďalšie variácie pochádzajú z rôznych druhov múky a prísad. Iné bežné druhy múky namiesto pšeničnej múky sú napríklad špaldová múka, celozrnná múka alebo ražná múka. Pod prísadami sa rozumejú predovšetkým semená ako slnečnicové semienka alebo tekvicové semienka


Pôvod

Odkiaľ pochádza bageta?

Bageta nepochádza z Francúzska, ako by ste predpokladali, ale vymysleli ju v polovici 19. storočia vo Viedni a do Francúzska sa dostala až prostredníctvom jedného vysťahovalca. Dnes sa vyrába medzinárodne, nielen vo Francúzsku.


Sezónnosť

Kedy má bageta svoju sezónu?

Bageta je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bageta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bagetu

Bageta je súčasťou typických francúzskych raňajok. Možno ju však konzumovať aj ako doplnok k vínu a syru alebo ju použiť na syrové fondu. Dobre zabalená bageta vydrží čerstvá dva až tri dni. Nezabalená však stvrdne už po niekoľkých hodinách. Ako čerstvý tovar by sa mala ideálne spotrebovať v ten istý deň.Účinné zložky

Čo sa skrýva v bagete

Jedna izraelská štúdia zistila, že biely chlieb, ku ktorému patria aj bagety, je rovnako zdravý ako iné druhy chleba. V 200 gramoch bagety je obsiahnutých 14 gramov bielkovín, 2,8 gramu tuku, 102 gramov sacharidov a 496 kalórií.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 260 kcal

Sacharidy: 55,4 g

Bielkoviny: 7,9 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 130 mg

Horčík: 19 mg

Sodík: 418 mg