Pšeničné žemle: chutné raňajky
Pšeničné žemle sú pečivo, ktoré si vychutnávame s najrôznejšími obloženiami, predovšetkým na raňajky. Vyrábajú sa z pšeničnej múky a patria k základným potravinám.
Pšeničné žemle majú tieto špecifické vlastnosti
Pšeničné žemle majú bielu, mierne žltkastú až hnedastú farbu a okrúhly až valcovitý tvar. Vonkajšia kôrka je väčšinou chrumkavá a vnútro pšeničnej žemle je relatívne mäkké a nadýchané.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú pšeničné žemle?
Pšeničné žemle sa vyrábajú z pšeničnej múky, ktorá má tisícročia starú tradíciu. Pšeničná múka sa napríklad už 400 rokov pred Kristom v Afganistane používala na výrobu žemlí. Žemle sa pritom dlhú dobu považovali za luxusnú potravinu a až v 19. a 20. storočí sa stali základnou potravinou.
Kedy majú pšeničné žemle svoju sezónu?
Hoci sa pšenica žne väčšinou na jar a v lete, surovina na výrobu pšeničných žemlí, pšeničná múka, je v predaji po celý rok. Vďaka tomu možno tiež po celý rok kúpiť čerstvé pšeničné žemle. Pšeničné žemle možno kúpiť buď čerstvé, alebo zamrazené ako polotovar.
Na čo sa môžu pšeničné žemle použiť a ako sa majú skladovať?
Pšeničné žemle slúžia ako klasické raňajkové pečivo, ktoré možno kombinovať so sladkým alebo slaným obložením. Do úvahy tu prichádzajú marmelády, ovocné nátierky a orieškovo nugátové krémy, údeniny, syry alebo ryby a tiež ďalšie mäsové výrobky. Pšeničné žemle súčasne slúžia aj ako základ pri príprave cestových produktov alebo panád zo strúhanky. Pšeničné žemle sa tu najprv vysušia a potom pomelú. Pšeničné žemle sa tiež hodia ako klasické občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Aby pšeničné žemle vydržali čo najdlhšie, je nutné ich skladovať vzduchotesne uzatvorené v suchu.
Čo sa skrýva v pšeničných žemliach
Pšeničné žemle sa považujú za zdravú základnú potravinu, ktorá, ak je konzumovaná s mierou, môže byť na jedálnom lístku často. Poskytujú veľké množstvo energie vo forme sacharidov, ktoré sú potrebné pri športovaní a tiež pri náročnej intelektuálnej činnosti. Ďalej pšeničná múka obsahuje malé množstvo proteínov, ktoré sú potrebné na tvorbu svalov a pre imunitný systém, okrem toho veľké množstvo vápnika a draslíka, vďaka čomu sú pšeničné žemle zdravé pre kosti a zlepšujú pomer pH v organizme. Pšeničné žemle by však nemali konzumovať ľudia s neznášanlivosťou na lepok.
Kalórie: 274 kcal
Sacharidy: 55,5 g
Bielkoviny: 8,7 g
Tuky: 1,9 g
Vitamín A: 4 µg
Vitamín B1: 0,1 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,04 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,4 mg
Vápnik: 27 mg
Železo: 1,2 mg
Draslík: 130 mg
Horčík: 30 mg
Sodík: 553 mg