Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pečivo: mnohostranná základná potravina

Pečivo sú potraviny z obilnín a obilných produktov, ktoré boli spracované istým postupom, konkrétne pečením, na rôzne výrobky. Pečivo možno rozdeliť do troch veľkých skupín: chlieb, bežné pečivo a jemné pečivo. 

Užitočné informácie

Pečivo má tieto špecifické vlastnosti

Pečivo je súhrnný názov pre potraviny, ktorých hlavnou zložkou je obilie alebo výrobky z obilnín. Trvanlivé pečivo má vďaka malému obsahu vlhkosti dlhšiu trvanlivosť. K pečivu patrí chlieb, bežné pečivo, trvanlivé pečivo a tiež jemné pečivo. Sušienky a keksy patria do podskupiny trvanlivého pečiva.

Detailný pohľad na čerstvé pečivo

Čo znamená bežné pečivo?

Pod názov bežné pečivo spadajú všetky výrobky z chlebového cesta, ktoré nevážia viac ako 250 gramov. Môžu to byť napríklad žemle, rožky, žemličky, praclíky, croissanty a rohlíky. Pečivo patrí vo väčšine domácností k najobľúbenejším potravinám na raňajky a pravidelne sa konzumuje.

Čo patrí k suchému pečivu?

Keksy a sušienky sú označované spoločným názvom suché pečivo. Keďže väčšinou obsahujú cukor a iné prísady a veľkosť, tvar a spôsob servírovania sú iné, nepatrí toto pečivo do kategórie chlieb. Ani krekery a iné slané pečivo do nej nepatria. Mimoriadne chutné pečivo, ktoré sa s obľubou podáva k popoludňajšej káve, sú koláče a zákusky, ako sú šišky, lupačky a drobné koláčiky.

Čo je trvanlivé pečivo?

K trvanlivému pečivu patria sušienky, perníky, slané pečivo ako florentínky, oblátky, slané pečivo, sucháre, sušienky spekulatius, krekery a aj slané drobné keksy. Keksy sú napríklad klasické keksy, linecké koláčiky, maslové sušienky, sušienky Heidesand či plnené sušienky.

Čo je jemné pečivo? 

Podľa všeobecného chápania sa pod pojmom jemné pečivo rozumie všetko pečivo, ktoré obsahuje 90 percent múky a minimálne 10 percent tuku a cukru. Jemné pečivo sa vyrába z cesta, ktoré sa vyrába pečením, smažením alebo inými postupmi pri použití mletých obilných výrobkov so škrobom, tukom a cukrom. Preto aj trvanlivé pečivo patrí k jemnému pečivu, ak sa splní táto podmienka. Zvláštnou formou je diétne alebo bezlepkové pečivo. K jemnému pečivu patria vrstvené koláče, tortové korpusy, lupačky, mramorové koláče, štóly, torty, torty s maslovým krémom, maslové koláče, sladké pečivo z lístkového cesta, koláče s posýpkou, viedenské korpusy, koláče z kysnutého cesta, ako koláč „Bienenstich“ a makový koláč. Trvanlivé pečivo sú napríklad keksy, praclíkové trvanlivé pečivo, perníky, medovníky, metrový koláč, vafľové trvanlivé pečivo, florentínky, sucháre, piškóty, pečené oblátky, snehové pečivo a makrónky. 

Koľko druhov chleba existuje?

Pokiaľ ide o chlieb, existujú regionálne a sezónne varianty, ale napriek tomu je možné urobiť hrubé rozdelenie: pšeničný chlieb, ražný chlieb, chleby z pšeničnej zmesi, chleby z ražnej zmesi, knäckebroty, ďalej špeciálnejšie chleby ako trojzrnný, štvorzrnný, ovsený, kukuričný, pohánkový alebo aj hrozienkový chlieb, chlieb s korením alebo tvarohový chlieb. Mnoho druhov chleba je výtvorom pekárov a nie každý chlieb je možné dostať v každej pekárni. Existuje približne 300 druhov chleba. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza pečivo?

Chlieb je základnou potravinou ľudí. Vyrába sa od čias, keď človek domestikoval obilie. Avšak nielen chlieb, ale aj pečivo každého druhu predstavuje veľkú časť výživy. Hoci sa v priebehu rokov jeho spotreba znížila (ešte v stredoveku bol chlieb hlavnou zložkou potravy), ešte aj dnes sa vo väčšine domácností dostáva na stôl denne. V Nemecku sa konzumuje viac chleba ako v iných európskych krajinách, čo je však asi zapríčinené veľkým výberom a veľmi dobrou kvalitou.


Sezónnosť

Kedy má pečivo svoju sezónu?

Pečivo je ako čerstvý tovar v predaji po celý rok. Môžete si ho tiež kedykoľvek pripraviť sami alebo tiež kúpiť ako mrazený polotovar. Aj jemné pečivo je k dispozícii čerstvé alebo ako trvanlivé výrobky, mrazené cesto, zmesi na pečenie, múčne zmesi, hotové krémy a plnky. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pečivo použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé pečivo

Pečivo sa v kuchyni ďalej nespracováva a možno ho kombinovať s maslom, syrom alebo marmeládou. Kým chlieb a bežné pečivo sa konzumujú prevažne na raňajky alebo večeru, sladké pečivo a jemné pečivo sa podáva skôr popoludní ku káve ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Čerstvé pečivo by sa malo ideálne spotrebovať do niekoľkých dní a malo by sa skladovať v suchu, najlepšie v košíku na chlieb.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v pečive

Pečivo, ako chlieb a žemle, je dôležitým zdrojom sacharidov. Celozrnný chlieb obsahuje napríklad mnoho užitočnej vlákniny. 100 gramov chleba obsahuje nasledujúce výživové hodnoty: deväť gramov bielkovín, 3,2 gramu tuku a 265 kalórií. K tomu sa pridávajú aj cenné nenasýtené mastné kyseliny a minerálne látky.

Sladké pečivo a maškrty by sa však mali konzumovať iba obmedzene, pretože spôsobujú priberanie. Väčšinou obsahujú veľa tukov a cukru. Menej nápadné je sladké pečivo ako celozrnné sušienky alebo slané pečivo. Tiež však obsahuje veľa skrytého tuku a malo by sa konzumovať iba v obmedzenej a primeranej miere.