Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pšenično-ražný chlieb: chutný a univerzálny

V Európe patrí chlieb k neodmysliteľným potravinám. V žiadnej inej krajine na svete sa pritom nepečie, nepredáva a denne nekonzumuje toľko druhov chleba ako v Nemecku. Aktuálne existuje viac ako 300 rôznych druhov chleba, medzi nimi aj pšenično-ražný chlieb. 

Užitočné informácie

Pšenično-ražný chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pšenično-ražný chlieb

Pšenično-ražný chlieb je veľmi chutný a ľahko stráviteľný. Aby sa mohol chlieb nazývať pšenično-ražným chlebom, musí byť obsah pšenice minimálne 50 a maximálne 90 percent. Zvyšok tvorí ražná múka. Pšenično-ražný chlieb sa vyrába procesom kváskového kysnutia.

Jeho chuť je aromatická a trochu kyslastá. Čím je podiel pšenice vyšší, tým je chlieb jemnejší. Pšenično-ražný chlieb sa hodí nielen pre slané obloženia, ale aj pre sladké nátierky. Dôležitú úlohu pritom hrá skladovanie, pretože pšeničný chlieb nemožno dlho uchovávať: rýchlo plesnivie, predovšetkým pri veľmi vysokom obsahu pšenice. Pšenično-ražný chlieb je najčerstvejší prvé tri dni po upečení. Čím väčší je v chlebe podiel raže, tým dlhšie zostane čerstvý.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pšenično-ražný chlieb?

Chlieb patrí k najstarším potravinám. Kysnutý chlieb, ako je ten pšenično-ražný, existoval už v starovekom Egypte, pričom objavenie procesu kysnutia bolo asi náhodné. Existujú náznaky, že v Egypte piekli takéto druhy chleba už pred 5000 rokmi a časom sa odtiaľ dostal do Európy. V rímskej antike pomohli vynálezy ako miesiaci stroj a mlyn vyrábať chlieb tak, ako ho poznáme dnes. 


Sezónnosť

Kedy má pšenično-ražný chlieb svoju sezónu?

Pšenično-ražný chlieb v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pšenično-ražný chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na pšenično-ražný chlieb

Pšenično-ražný chlieb možno kúpiť v rôznych formách a patrí medzi najviac predávané druhy chleba. V regáloch ho môžete nájsť ako toastový chlieb, ale aj ako celozrnný chlieb z pšenice a raže. Podľa spôsobu prípravy a pomeru miešania sa menia vlastnosti pšenično-ražného chleba a tým aj možnosti jeho použitia. Najčastejšie ho môžete nájsť asi na našich raňajkových stoloch, kde ho možno podľa ľubovôle kombinovať s najrôznejšími obloženiami. Pšenično-ražný chlieb sa nestratí ani ako chutne obložená desiata.

Ako uchovať pšenično-ražný chlieb čerstvý

Pri uchovávaní pšenično-ražného chleba by ste mali dbať na suché prostredie a podľa možnosti nízku vlhkosť vzduchu. Pretože ak je vlhkosť vysoká, je optimálnou živnou pôdou pre pleseň. Ak chcete naopak zabrániť vyschnutiu tohto pečiva, odporúča sa skladovanie v plastovom vrecku alebo uzatvorenej nádobe.

Ďalej sú vhodné drevené košíky na chlieb, aby mohla prebiehať optimálna výmena vlhkosti. Uchovávanie v chladničke sa neodporúča. Teplota a vysoká vlhkosť vzduchu spôsobujú, že pšenično-ražný chlieb rýchlejšie starne a kazí sa. Chlieb je možné na niekoľko dní zamraziť v mrazničke. Aby sa zachovala jeho konzistencia, mal by sa potom rozmrazovať pri izbovej teplote. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pšenično-ražnom chlebe

Biely chlieb obsahuje v zásade málo živín a vlákniny. Pšeničná múka má síce dosť veľa sacharidov, na druhej strane však takmer nie je sýta. Pri chlebe v zásade platí, že jeho nadmerná konzumácia sa môže prejaviť na zdraví skôr negatívne. Príčinou je vysoký obsahu soli, ktorý môže byť nebezpečný predovšetkým pri zhoršenom zdravotnom stave, ako je vysoký krvný tlak.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 224 kcal

Sacharidy: 47,7 g

Bielkoviny: 6,7 g

Tuky: 1,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 36 mg

Železo: 1,7 mg

Draslík: 177 mg

Horčík: 40 mg

Sodík: 553 mg