Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pšeničná múka: klasika v kuchyni

Pšeničná múka, ktorá má jemnú chuť a vďaka vysokému podielu škrobu a lepku mimoriadne všestranné využitie, sa stala v kuchyni nenahraditeľnou. Príslušné typové číslo udáva obsah živín a jemnosť: Čím je číslo vyššie, tým vyšší je obsah minerálnych látok a tým je múka hrubšia a tmavšia. 

Užitočné informácie

Pšeničná múka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na pšeničnú múku

Múka je prášok, ktorý vzniká jemným mletím obilných zŕn. Múka z pšenice, špaldy a raže sa označuje ako chlebová múka. Typové číslo nám hovorí o tom, koľko miligramov minerálnych látok na 100 gramov obsahuje. Čím je typové číslo vyššie, tým vyšší je obsah minerálnych látok, ako je horčík, vápnik, železo a fluorid. Pri type 550 je to 550 miligramov na 100 gramov. Čím viac zo zrna sa spracuje, tým väčší je obsah minerálnych látok.

Najčastejšie používanou pšeničnou múkou je klasická, čisto biela kuchynská múka typu 405. Je to najjemnejšia pšeničná múka, ktorá sa dobre hodí na všetky druhy pečiva okrem tmavého chleba. Vďaka jej jemnosti ju možno používať aj ako spojivo do omáčok.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pšeničná múka?

Pšenica a pšeničná múka patria medzi najstaršie potraviny ľudstva. Najstaršie nálezy, ktoré pochádzajú hlavne z mezopotámskej oblasti, sú datované z doby okolo roku 7800 pred Kristom. Dnešné druhy pšenice vznikli z kríženia divých rastlín Blízkeho Východu (divý jačmeň, jednozrnná divá pšenica, dvojzrnná divá pšenica), ktoré sú predchodcami dnešných odrôd ako proso, jačmeň, raž, ovos a pšenica.


Sezónnosť

Kedy má pšeničná múka svoju sezónu?

Pšeničná múka je v predaji po celý rok. Pšenica sa zberá v lete, keď sú obsah vody a zrelosť zrna ideálne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pšeničná múka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na pšeničnú múku

Pšeničná múka má mnohostranné využitie a je základom pre mnohé pečené výrobky, ako je chlieb, žemle, cestoviny, záviny, kysnuté pečivo atď. Avšak pozor: múka je citlivá na vlhkosť. Preto je ju potrebné skladovať v tme, suchu a chlade, ideálne pod 20 stupňov Celzia. Ak sa pritom skladuje vzduchotesne uzatvorená, možno ju držať takmer neobmedzene. Celozrnná múka môže kvôli obsahu tuku stuchnúť. Pri pšeničnej múke k tomu nedochádza. Môžu ju však napadnúť potravinoví škodcovia, ako sú potravinové mole alebo múčiar obyčajný.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v pšeničnej múke

Pšeničná múka obsahuje veľa sacharidov a lepivú bielkovinu lepok. Pre osoby s celiakiou je prítomný lepok nestráviteľný. Okrem toho obsahuje relatívne málo vlákniny a vitamínov, avšak dôležité minerálne látky, ako je horčík, vápnik a železo. Ak sa pšeničná múka s vysokým typovým číslom kombinuje so zeleninou a ovocím, je táto kombinácia podstatne zdravšia a výživnejšia.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 337 kcal

Sacharidy: 70,8 g

Bielkoviny: 10,9 g

Tuky: 1,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 1,1 mg

Draslík: 146 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 2 mg