Cestoviny: rôznorodé a jednoduché
Cestoviny sa vyrábajú z cesta, takzvaného cestovinového cesta. To sa skladá iba z niekoľkých zložiek a môžete si ho rýchlo a jednoducho pripraviť sami. Základnými prísadami sú voda, múka a soľ. Pri čerstvých vaječných cestovinách sa pridáva vajce, čo automaticky na cestovinách aj vidno.
Cestoviny majú tieto špecifické vlastnosti
Cestoviny sa vyskytujú v najrôznejších kultúrach. Známe sú predovšetkým z talianskej kuchyne. Ale cestoviny sa vyrábajú aj v Ázii. Tu sú predovšetkým známe sklenené rezance. Medzi klasické druhy cestovín patria špagety, penne, fussili, ravioli alebo makaróny. Ako prídavok do polievok sa tiež s obľubou používajú písmenkové cestoviny.
Dve veľké cestovinové rodiny
Cestoviny sa v zásade delia na dve veľké cestovinové rodiny. Ide pritom na jednej strane o tvrdú pšenicu a na druhej strane o mäkkú pšenicu. Tvrdá pšenica je veľmi bohatá na proteíny a lepok, obsahuje však iba málo škrobu. Cestoviny z tvrdej pšenice sú odolné voči vareniu. Cestoviny z mäkkej pšenice sa v prvom rade vyrábajú z pohánky alebo ryže. Okrem toho tiež existujú cestoviny, ktoré sa vyrábajú z tvrdej i mäkkej pšenice.
Výroba cestovín
Klasické cestovinové cesto sa skladá z vody, múky a soli. Možno pridať ďalšie prísady, aby ste upravili chuť a vzhľad cesta. Existujú aj zelené cestoviny, ktoré boli dochutené listovým špenátom, alebo čierne cestoviny so sépiou. Prísady cestovinového cesta je nutné premiešať a potom intenzívne premiesiť. Cesto musí mať hladkú a pevnú konzistenciu. Potom sa cesto musí rozvaľkať. Rozvaľkané cesto je ďalej nutné formovať pod tlakom. Pritom sa pretláča cez špeciálnu dýzu. Existujú na to špeciálne cestovinové lisy. Lisovaním sa dosiahne želaný tvar.
Odkiaľ pôvodne pochádzajú cestoviny?
Dlhú dobu sa nedalo presne vysvetliť, kto vynašiel cestoviny: Čína alebo Taliansko. V roku 2005 boli konečne pri vykopávkach v Číne objavené cestoviny v 4000 rokov starom hrnci. Išlo o istý druh špagiet. Čína sa tak považuje za krajinu pôvodu cestovín. Taliani však výrobu neodkukali. Cestoviny boli vynájdené súčasne vo viacerých regiónoch. Cestoviny existovali už v antike. V talianskych hroboch sa našli rôzne nástroje na výrobu cestovín, ako sú kliešte na cesto, valček a doska na cestoviny.
Ďalšie nálezy však pochádzajú aj z Grécka a tiež Indie a arabského priestoru. Arabi ako prví cestoviny sušili na šnúre na bielizeň, aby predĺžili ich trvanlivosť. Túto metódu potom prevzali Európania. V Európe sa za miesto pôvodu cestovín považuje Sicília.
Kedy majú cestoviny svoju sezónu?
Cestoviny sa vyrábajú po celý rok a preto ich možno kúpiť kedykoľvek.
Na čo sa môžu cestoviny použiť a ako sa majú skladovať?
Cestoviny sa konzumujú uvarené. Od tvaru cestovín závisí, aké omáčky sa k nim najlepšie hodia. V zásade platí: Čím je omáčka hustejšia, čím viac pevných prísad obsahuje, tým hrubšie by mali byť cestoviny. Ľahšie a tekutejšie omáčky sa veľmi dobre hodia k tenkým a dlhým cestovinám, ako sú špagety. Chuťovo sa vaječné cestoviny mimoriadne dobre dopĺňajú s mäsom a smotanovými omáčkami. Krupicové cestoviny a bezvaječné cestoviny chutia najlepšie so zeleninou a paradajkovými omáčkami. Aby cestoviny vydržali dlho čerstvé, je nutné ich uchovávať v tme, chlade a suchu.