Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sklenené rezance: vynikajúci zdroj energie

Sklenené rezance sú výnimočné tým, že sú veľmi tenké a v uvarenom stave sú takmer priehľadné. Tenké vlákna sa v suchom stave ľahko lámu. Po krátkom namočení vo vode však rýchlo zvlhnú a sú takmer priehľadné, preto názov sklenené rezance.

Užitočné informácie

Sklenené rezance majú tieto špecifické vlastnosti  

Detailný pohľad na sklenené rezance

Sklenené rezance sa skladajú zo škrobu a vody. Škrobová múka tejto ázijskej potravin pochádza z hrachu, kukurice alebo z fazule mungo. Sklenené rezance sú bohaté na sacharidy, obsahujú málo proteínov, žiaden tuk a žiadnu soľ. Kórejské sklenené rezance sa tiež vyrábajú zo škrobu sladkých zemiakov. Sklenené rezance sú priehľadné a bezfarebné, majú šmykľavú a želatínovú konzistenciu a sú chuťovo neutrálne. Sú relatívne bohaté na kalórie a poskytujú predovšetkým veľké množstvo energie.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú sklenené rezance?

Sklenené rezance majú niekoľkotisícročnú tradíciu. V Číne boli sklenené rezance servírované ako hlavné jedlo, ako prísada do zeleninových a mäsových polievok už pred 4000 rokmi. Aj v Japonsku sú sklenené rezance známe už niekoľko tisíc rokov a používali sa tu ako príloha k aromatickým rybím polievkam. V súčasnosti sa sklenené rezance rozšírili aj do ostatných častí sveta. Predovšetkým v Európe a Severnej Amerike, kde sa nachádza veľmi veľa ázijských reštaurácií a občerstvení, sú sklenené rezance v súčasnosti veľmi obľúbené a preto sa často vyskytujú na jedálnom lístku.


Sezónnosť

Kedy majú sklenené rezance svoju sezónu?

Sklenené rezance nie sú sezónnym produktom, pretože sa vyrábajú a dodávajú do obchodov počas celého roka. Dajú sa kúpiť v sušenej, čerstvej aj zamrazenej forme. Sklenené rezance si môžete pomerne jednoducho vyrobiť aj sami. Hlavne ázijské občerstvenia alebo reštaurácie si ešte často vyrábajú sklenené rezance sami.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sklenené rezance použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sklenené rezance

Sklenené rezance slúžia ako klasická príloha k východoázijským zeleninovým, mäsovým alebo rybím polievkam. Pritom sa tieto cestoviny iba vložia do horúcej polievky a krátko povaria. Sklenené rezance nepotrebujú žiadne dlhé ohrievanie, nemali by sa však podľa možnosti konzumovať surové. Sklenené rezance sa takisto s obľubou aj vyprážajú, grilujú, fritujú a dusia.

Ako sklenené rezance skladovať

Sklenené rezance možno v nevarenom stave vďaka nízkemu obsahu vody skladovať dlho a podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Uvarené sklenené rezance však možno držať v chladničke iba krátko a mali by sa rýchlo spotrebovať. Samotné cestoviny sú chuťovo neutrálne, ľahko však preberajú arómy a chuťové látky.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v sklenených rezancoch

Sklenené rezance zo škrobu z fazule mungo sú vhodné pre ľudí s podráždeným črevom. Pri neznášanlivosti lepku možno zvoliť sklenené rezance z kukurice, hrachu alebo škrobu sladkých zemiakov. Sklenené rezance neobsahujú žiaden tuk ani soľ a sú preto ideálne pre diéty, pri ktorých je potrebné vyhnúť sa práve tomu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 351 kcal

Sacharidy: 86 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 2 mg

Draslík: 10 mg

Horčík: 3 mg

Sodík: 10 mg