Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bezvaječné cestoviny: vegánska alternatíva cestovín

Vedeli ste, že priemerný Talian ročne skonzumuje asi 28 kilogramov cestovín? Sem patria aj bezvaječné cestoviny, ktoré patria do kategórie cestovín spolu s vaječnými, pohánkovými a celozrnnými cestovinami a sú mnohostrannou a zdravou základnou potravinou. 

Užitočné informácie

Bezvaječné cestoviny majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na bezvaječné cestoviny

Bezvaječné cestoviny sa vyrábajú bez pridania vajec. Väčšinou obsahujú výlučne obilniny a vodu. Preto sú bezvaječné cestoviny vhodné pre vegánov. Aby sa dosiahli dobré varné vlastnosti, bezvaječné cestoviny sa často vyrábajú z krupice z tvrdej pšenice. Na rozdiel od nich sa do klasických vaječných cestovín pri výrobe pridávajú vajíčka, aby sa zaistilo, že sa cestovinové cesto pri varení nerozpadne. Okrem toho získajú cestoviny vďaka žĺtku peknú svetložltú farbu. Mimochodom: Slovo „pasta“, pochádzajúce z latinčiny, znamená cesto.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú bezvaječné cestoviny?

V mnohých častiach sveta sa cestoviny vždy pripravovali bezvaječne. Slávna talianska pasta je napríklad tradične bezvaječná. Používaná krupica z tvrdej pšenice má väčšiu lepivosť a preto nepotrebuje vajíčka. Ale aj v niektorých častiach Ázie sú bezvaječné cestoviny z pšenice alebo ryže tradičnou potravinou. Zvlášť známe sú Mie cestoviny z Číny a Ramen z Japonska. Preto neexistuje jedno miesto pôvodu bezvaječných cestovín.


Sezónnosť

Kedy majú bezvaječné cestoviny svoju sezónu?

Bezvaječné cestoviny sú konzervovaný výrobok. Bezvaječné cestoviny sa po výrobe úplne vysušia, vďaka čomu vydržia niekoľko rokov. Preto možno bezvaječné cestoviny používať počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu bezvaječné cestoviny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na bezvaječné cestoviny

V zásade možno cestoviny bez vajec používať všade tam, kde sa používajú aj vaječné cestoviny. Výnimkou sú tie druhy cestovín, ktoré bez vajec nemožno vyrobiť. Platí to zvlášť pre šúľancové rezance (tzv. spätzle), ktoré kvôli ich spôsobu prípravy možno bez vajec vytvoriť iba ťažko. Bez ohľadu na to sa bezvaječné cestoviny varia ako obvykle v dostatku slanej vody až po dosiahnutie želanej tvrdosti. Pri použití bezvaječných cestovín je mimoriadne dôležité opláchnuť ich po uvarení studenou vodou, pretože sa navzájom ľahšie lepia ako vaječné cestoviny.

Ako bezvaječné cestoviny skladovať

Kvôli tomu, že neobsahujú vajce, sú bezvaječné cestoviny väčšinou veľmi trvanlivé. Dôležité je iba to, že tieto cestoviny je potrebné skladovať v suchu. Ak je obal otvorený, je nutné ho opäť dobre uzatvoriť sponkou. Ideálne je presypať balenie po prvom otvorení do vzduchotesne uzatvoriteľnej nádoby. Ak chcete uvarené cestoviny ešte raz servírovať, je nutné ich rýchlo ochladiť, ihneď dať do chladničky a pred nasledujúcou konzumáciou ich kompletne prehriať.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bezvaječných cestovinách

Cestoviny sú v zásade zdravou potravinou, ak dodržíte niekoľko bodov. Biele cestoviny by sa nemali konzumovať denne, siahnite radšej po celozrnných cestovinách. Tie majú menší vplyv na hladinu cukru v krvi a poskytujú veľa živín a bielkovín. Cestovinové pokrmy je nutné kombinovať s kvalitnými tukmi, veľkým množstvom zeleniny a dobrými zdrojmi bielkovín. Pri bezvaječných cestovinách by mali predovšetkým ľudia s neznášanlivosťou lepku venovať pozornosť prísadám, pretože krupica z tvrdej pšenice obsahuje veľa lepku. Pritom sú bez obmedzenia vhodné pri alergiách na bielkoviny zo slepačích vajec.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 362 kcal

Sacharidy: 75,2 g

Bielkoviny: 12,5 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,17 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 22 mg

Železo: 1,5 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 16 mg