Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tagliatelle: nepretržité potešenie

Tagliatelle (z talianskeho slova tagliare – „rezať“) sú rezance, pri ktorých je jednotlivý rezanec tvorený plochým dlhým pásom. Tagliatelle sa, ako ostatné talianske varianty cestovín, vyrábajú z krupice alebo múky z tvrdej pšenice. Podľa regiónu sa do cestovinového cesta občas pridáva aj vajíčko. 

Užitočné informácie

Tagliatelle majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na tagliatelle

Plochý tvar tagliatell pripomína darčekovú stuhu. A pre znalcov sú tieto chutné talianske ploché rezance skutočne vždy ako dar. Tagliatelle sa podobajú na fettuccine, rozdiel je však v tom, že sú približne o päť až desať milimetrov širšie ako cestoviny fettucine. Ďalší rozdiel: tagliatelle pochádzajú z regiónu Emilia-Romagna, fettucine z Abruzzy na talianskom východnom pobreží.

A existuje aj tretí príbuzný tagliatell: pasta pappardelle z Toskánska. Vyrábajú sa z rovnakého cesta ako tagliatelle a fettucine, majú však zvlnený okraj. Bolonské špagety, ako ich poznáme u nás, nie sú v Taliansku, predovšetkým v Bologni, známe. Servíruje sa tam však podobný pokrm z tagliatell, „tagliatelle al ragù“.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú tagliatelle?

Pôvod tagliatell siaha do 15. storočia do talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Podľa legendy bol jeden dvorný kuchár inšpirovaný nádhernými vlasmi kňažnej Lucrezie Borgia. Na počesť jej sobáša s Alfonsom d‘Este vytvoril zo širokých rezancov umelecké cestovinové hniezda a venoval ich kňažnej a jej manželovi. 


Sezónnosť

Kedy majú tagliatelle svoju sezónu?

Tagliatelle možno kúpiť sušené a čiastočne aj čerstvé počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu tagliatelle použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na tagliatelle

Keďže sa tagliatelle obvykle pripravujú čerstvé, majú drsný a pórovitý povrch. Preto sú ideálne do hustých mäsových omáčok, napríklad s hovädzinou, teľacinou, bravčovinou, divinou alebo tiež králikom. Klasickou mäsovou omáčkou je ragù alla bolognese. Veľmi dobre chutia aj vegetariánske alternatívy (ktoré možno čiastočne pripraviť aj vegánsky) ako briciole e noci (omrvinky a oriešky), uovo e formaggio (vajce a syr) alebo jednoduchá ale veľmi chutná pomodoro e basilico (paradajky a bazalka).

Ako tagliatelle správne uchovávať

Uvarené tagliatelle vydržia v chladničke bez problémov jeden až dva dni. Sušené tagliatelle možno skladovať prakticky neobmedzene. Otvorené balenie je však potrebné opäť starostlivo a vzduchotesne zatvoriť alebo cestoviny presypať do vzduchotesnej nádoby, napríklad zo skla. Takto chránené možno tieto cestoviny uchovávať optimálne v skrini, zásuvke alebo v komore až do prípravy ďalšieho cestovinového jedla.


Recepty

Čo možno pripraviť z tagliatell


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tagliatellách

Tagliatelle obsahujú veľa sacharidov, trochu bielkovín, cukor a vlákninu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 350 kcal

Sacharidy: 71,8 g

Bielkoviny: 11,5 g

Tuky: 1,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg