Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Celozrnné cestoviny: množstvo vlákniny

Celozrnné cestoviny sa v súčasnosti stali alternatívou ku klasickým cestovinám z tvrdej pšenice. Obsahujú výrazne viac vlákniny a môžu tiež poskytnúť veľa zinku, železa a vitamínu B. 

Užitočné informácie

Celozrnné cestoviny majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na celozrnné cestoviny

Celozrnné cestoviny sa vyrábajú z celozrnnej krupice z tvrdej pšenice a vody. Vajce sa spravidla nepoužíva. Pri výrobe celozrnnej krupice z tvrdej pšenice sa z obilia odstránia iba plevy a štetiny, zatiaľ čo klíčky a šupky zostanú. Takto sa zachová viac minerálnych látok, olejov, vlákniny a vitamínov, ktoré môžu byť dôležité pre organizmus a výživu. Cestoviny z celozrnnej krupice z tvrdej pšenice vyzerajú väčšinou tmavšie a hnedšie ako cestoviny zo svetlého obilia.


Sezónnosť

Kedy majú celozrnné cestoviny svoju sezónu?

Celozrnné cestoviny sa vyrábajú bez ohľadu na ročné obdobie, preto ich možno kúpiť počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu celozrnné cestoviny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na celozrnné cestoviny

Celozrnné cestoviny sú vhodné do všetkých pokrmov, ktoré sa tiež pripravujú z cestovín zo svetlej múky, ako napríklad klasické cestoviny s omáčkou, zapekané jedlá so syrom alebo cestovinový šalát s čerstvou zeleninou. Podobne ako cestoviny zo svetlého obilia, aj celozrnné cestoviny sa ponoria do prudko vriacej slanej vody a podľa údajov na obale sa varia niekoľko minút.

Pri výbere omáčky nezabudnite na to, že celozrnné cestoviny majú výraznejšiu chuť ako iné cestoviny. Preto sa k nim hodia silnejšie omáčky, napr. dobre okorenená paradajková omáčka alebo intenzívne pesto. Aj pri cestovinových šalátoch sa odporúča zvoliť zeleninu s intenzívnou chuťou a príslušný dresing.

Ako celozrnné cestoviny správne uchovávať

Celozrnné cestoviny možno, ako ostatné cestoviny, jednoducho a dlho skladovať, ak je obal vzduchotesne uzatvorený. Pritom je potrebné dbať na to, aby bolo miesto skladovania suché a nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Neotvorené balenie celozrnných cestovín vydrží až tri roky. Po otvorení je nutné dbať na to, aby bol obal dobre uzatvorený alebo cestoviny presypte do uzatvárateľnej nádoby, pretože sa v nich môžu uhniezdiť škodcovia ako potravinové mole.


Recepty

Čo možno pripraviť z celozrnných cestovín


Účinné zložky

Čo sa skrýva v celozrnných cestovinách

Keďže sa pri výrobe celozrnných cestovín spracovávajú aj klíčky a šupky, zachová sa veľmi veľa živín, ktoré sú prítomné už v obilí. Vďaka veľkému obsahu zinku, železa a vitamínu B sa tiež celozrnné cestoviny hodia ako doplnok a spestrenie pri bezmäsitom stravovaní.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 343 kcal

Sacharidy: 64 g

Bielkoviny: 15 g

Tuky: 3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,31 mg

Vitamín B2: 0,13 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 3,8 mg

Draslík: 165 mg

Horčík: 53 mg

Sodík: 32 mg