Penne: talianska cestovinová klasika
Penne sú popri rigatoni zďaleka najobľúbenejším druhom cestovín rúrkovitého tvaru. Najväčší rozdiel oproti rigatoni: nie sú rovno, ale šikmo rezané. Vďaka svojmu tvaru, dutine a ryhovaniu dokážu mimoriadne dobre absorbovať omáčky.
Penne majú tieto špecifické vlastnosti
Penne sú rúrkovitou cestovinou, ktorej konce sú zrezané došikma. Označenie týchto mimoriadnych cestovín pôvodne pochádza asi z talianskeho slova „penna“, čo je jednotné číslo od penne. V preklade znamená „pero (na písanie)“ alebo „brko“, ktoré boli tiež rezané došikma.
Penne sú popri špagetách asi najznámejším druhom talianskych cestovín, ktoré obľubujú predovšetkým malé deti, pretože ich možno jesť jednoduchšie ako špagety. Existujú dva druhy penne: Penne lisce s hladkým povrchom a penne rigate s ryhovaným povrchom. Zriedkavejšie je v predaji väčší variant pennoni. Penne sa obvykle varia al dente, teda pevné na zahryznutie. Penne nie sú iba základom pre mnoho talianskych pokrmov, ale často aj pre klasické letné cestovinové šaláty.
Odkiaľ pochádzajú penne?
Názov prezrádza, že penne sú talianskym jedlom. Kto však ako prvý vytvoril cestoviny, nie je známe.
Kedy majú penne svoju sezónu?
Penne sú v predaji väčšinou sušené a preto ich možno kúpiť po celý rok.
Na čo sa môžu penne použiť a ako sa majú skladovať?
Penne sú skutočne mnohostrannou cestovinovou klasikou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Počínajúc pálivými penne arrabiata až po so syrom zapekanými jedlami pečenými v rúre, ako napr. penne al forno , sú penne dôležitou prísadou do najrôznejších pokrmov.
Ako pripraviť perfektné penne
Pri príprave penne al dente, teda aby boli pevné na zahryznutie, je nutné ich variť v prudko bublajúcej slanej vode asi sedem až deväť minút. Na osobu možno pritom rátať približne 100 gramov cestovín. Penne by sa nemali na konci varenia zaliať studenou vodou. Zmyla by sa tak tenká vrstva škrobu na povrchu cestovín a omáčka sa potom nemôže dobre prichytiť na cestoviny. Jediná výnimka: Ak sú penne určené pre cestovinový šalát, opláchnutím v studenej vode zabránite, aby sa cestoviny dovarili a zmäkli.
Ako penne skladovať
Ako väčšina sušených cestovín možno aj penne držať takmer bez obmedzenia. Ak sú zabalené do fólie, možno ich bez problémov uchovávať na polici so zásobami alebo v komore. Penne, ktoré sa predávajú v papierových škatuľkách, alebo otvorené balenia je nutné preložiť do vzduchotesných nádob, aby sa výrazne predĺžila trvanlivosť a zabránilo sa vzniku plesní.
Čo sa skrýva v penne
Ako väčšina cestovín, aj penne obsahujú veľa sacharidov a málo rastlinných bielkovín a tuku.
Kalórie: 350 kcal
Sacharidy: 73 g
Bielkoviny: 12 g
Tuky: 2 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0 mg
Vápnik: 0 mg
Železo: 0 mg
Draslík: 0 mg
Horčík: 0 mg
Sodík: 0 mg