Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tortellini: plnená cestovinová špecialita

Cestoviny patria k potravinám, ktoré sa tešia veľkej obľube a preto sa často nachádzajú na jedálnom lístku aj viackrát do týždňa. V súčasnosti existuje nespočetné množstvo variácií, ktoré sa líšia nielen zložením cesta, ale aj tvarom. Tortellini sú plnený druh.

Užitočné informácie

Tortellini majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na tortellini

Tortellini sú kruhové cestoviny, majú mäkkú a príjemnú konzistenciu a, podobne ako ravioly, sú plnené. Tu sa fantázii žiadne medze nekladú: plnky tohto obľúbeného druhu cestovín sa skladajú napríklad z mäsa, špenátu alebo syra


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú tortellini?

Už okolo roku 1570 vymyslel slávny taliansky kuchár menom Bartolomeo Scappi prvý recept na tortellini. Tortellini, v doslovnom preklade „koláčiky“, pochádzajú z provincie Bologna. V Toskánsku sa považovali za tradičný vianočný pokrm. V súčasnosti však možno tortellini nájsť v obchodoch kedykoľvek.


Sezónnosť

Kedy majú tortellini svoju sezónu?

Tortellini sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu tortellini použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na tortellini

Existuje veľmi veľa spôsobov prípravy tortellín. Možno ich napríklad s maslom a parmezánom hodiť na panvicu. Okrem toho vynikajúco chutia v nákypoch zapečené so syrom alebo ako sýta príloha do polievky. U Talianov sú tortellini na jedálnom lístku veľmi často. Ponúkajú sa tu so šunkovo-smotanovou omáčkou alebo tiež s bolonskou omáčkou. Obidva varianty sú veľmi rozšírené.

Tortellini si môžete celkom jednoducho vyrobiť z bežného cesta a ľubovoľne naplniť aj sami. Tortellini sa varia vo vriacej vode dovtedy, kým nevyplávajú na povrch. Malo by to trvať približne tri až päť minút. Odporúčame vyberať ich opatrne, pretože sa ľahko roztrhnú a plnka vytečie.

Ako uchovať tortellini dlho čerstvé

Ak sú tortellini už uvarené alebo otvorené, možno ich uchovávať v chladničke až päť dní. Ešte zabalené cestoviny možno v chladničke držať dva až tri týždne. Tortellini sa pri izbovej teplote kvôli plnke rýchlo skazia. Preto by sa mali skonzumovať v čo najkratšom čase. Tortellini však možno, otvorené alebo zabalené, tiež zamraziť. Zamrazené vydržia asi o dva mesiace dlhšie. Je potrebné dbať na to, aby boli vždy dobre zabalené.


Recepty

Čo možno pripraviť z tortellín


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tortellinách

Konzumované s mierou sú cestoviny ako tortellini úplne zdravé a obsahujú veľa živín. Úplne neprávom často vládne názor, že sa z cestovín priberá. Pritom sú to skôr mastné a energetické omáčky alebo prílohy, ktoré pridávajú kalórie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 149 kcal

Sacharidy: 23 g

Bielkoviny: 6,3 g

Tuky: 3,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 50 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 1,5 mg

Draslík: 75 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 400 mg