Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Parmezán: najlepší priateľ cestovín

Parmezán je tvrdý syr vyrábaný z kravského mlieka, ktorého názov bol odvodený z jeho talianskeho názvu „Parmigiano“. Parmezán sa väčšinou používa strúhaný na dochucovanie jedál. 

Užitočné informácie

Parmezán má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý parmezán

Parmezán sa dnes vyrába v mnohých provinciách severného Talianska. Je to syr s vysokým obsahom soli, ktorý má napriek vysokému podielu minerálnych látok vysokú koncentráciu živín. Jeho konzistencia je drobivá a suchá, neobsahuje takmer žiadnu laktózu. 

Ako vzniká parmezán

Večer nadojené mlieko zostáva do nasledujúceho rána vo veľkých medených kotloch. Tu sa môže usadiť. Vzniknutá vrstva smotany sa potom zozbiera a toto čiastočne odtučnené mlieko sa zmieša s plnotučným mliekom z ranného dojenia.

Táto mliečna zmes sa pomaly zahrieva v kotloch. Súčasne sa pridávajú mliečne fermenty z predchádzajúceho dňa. Zrážanie sa potom dosiahne pridaním teľacieho syridla. Keď sa syr dostane do obchodu, v každom prípade zrel 1,5 roka a podľa toho či bol bochník skladovaný dve alebo tri letá, hovoríme o „due“ alebo „tre maggi“.


Pôvod

Odkiaľ pochádza parmezán?

Parmezán sa smie vyrábať iba v provinciách Bologna, Regio Emilia, Parma, Modena a Mantova. Po taliansky sa volá „Parmigiano“. Parmezán je vlastne iba skratkou pre „Grana parmigiano reggiano“.


Sezónnosť

Kedy má parmezán svoju sezónu?

Parmezán je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže parmezán použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý parmezán

Parmezán sa jemne alebo nahrubo nastrúhaný vynikajúco hodí k jedlám stredomorskej kuchyne. Nastrúhaný syr dodáva cestovinám a rizotu ten správny šmrnc a ak sa nahrubo nastrúha na zeleninu ako špargľa, cuketa, baklažán atď., zelenina tak získa zvláštnu príchuť. Tento na kúsky nalámaný tvrdý syr sa tiež hodí na syrové misy. 

Ako parmezán skladovať

Dobre uskladnený a chladený vydrží tento syr niekoľko týždňov až mesiacov. Mal by sa uchovávať vo voskovom papieri, v mastnom papieri, bavlnenej utierke na riad alebo v nádobe na parmezán. Vákuovaný vydrží tento syr niekoľko mesiacov. Ak chcete parmezán uchovávať dlhší čas, odporúča sa kúpiť si úplne vyzretý syr, ktorý by mal byť v každom prípade starý dva roky. Neodporúča sa skladovanie v polyetylénovej fólii, pretože parmezán sa v nej rýchlo začne potiť a môže začať plesnieť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v parmezáne

Parmezán má vysoký podiel soli a preto by sa mal konzumovať s mierou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 375 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 35,6 g

Tuky: 25,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 359 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,62 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1178 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 131 mg

Horčík: 41 mg

Sodík: 600 mg