Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Špargľa: kráľovská zelenina

Špargľa je zelenina rozšírená v Európe, Ázii a Afrike. Považuje sa za delikatesu, v Nemecku je veľmi obľúbená ako „kráľovská zelenina“.

Užitočné informácie

Špargľa má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú špargľu

Špargľa, vedecky nazývaná Asparagus officinalis, je viacročná trvalka. Jej oddenok prezimuje približne 35 centimetrov hlboko v zemi. Z neho potom na jar vyklíči niekoľko výhonkov, ktoré sa potom nazývajú špargľa. Z biologického hľadiska je teda špargľa stonkový výhonok špargľovej rastliny, ktorý je zapichnutý asi 20 cm hlboko v zemi. Pestovatelia špargle dokonca vykurujú svoje polia, aby umelo predĺžili sezónu špargle.

Ako spoznať čerstvú špargľu

So špargľou je nutné zaobchádzať opatrne, pretože je veľmi citlivá na stlačenie. Čerstvú špargľu však rozpoznáte ľahko. Ak o seba pošúchate dve stonky špargle, zapískajú, keď sú čerstvé. Miesto rezu nesmie byť vysušené. Šupka sa pekne leskne. Hlávka je šťavnatá, zatvorená a nepoškodená. Stonky nesmú byť duté. Pre dobrú kvalitu je dôležitý rovnomerný vzrast. Pri predaji špargle existujú rôzne obchodné triedy, do ktorých sa špargľa zaraďuje.


Pôvod

Odkiaľ pochádza špargľa?

Špargľa pochádza z Európy, Prednej Ázie a severnej Afriky. 


Sezónnosť

Kedy má špargľa svoju sezónu?

V Nemecku začína sezóna špargle v polovici apríla a končí 24. júna. Je tu však aj tovar z Francúzska, Španielska a Peru. Najväčším producentom špargle je Čína. Na trhu sú v predaji všetky druhy: biela, fialová a zelená špargľa. Farba závisí od druhu zberu. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže špargľa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú špargľu

Pred konzumáciou je nutné špargľu ošúpať. Pri zelených druhoch stačí ošúpať iba spodnú časť. Špargľa sa dusí asi 15 minút v horúcej vode. Zo šupky možno pripraviť špargľovú polievku. Táto zelenina je vhodná príloha k zemiakom, šunke a omáčke. Špargľa je chutná ako krémová polievka, šalát či v slanom koláči quiche. Je to zelenina, ktorá sa hodí k mäsu alebo k rybe a možno ju zapiecť so syrom.

Ako špargľu správne uchovávať

Špargľu je nutné rýchlo spotrebovať, avšak čerstvú špargľu možno až do spracovania skladovať. Neošúpaná zelenina sa kvôli ochrane zabalí do vlhkej utierky a uloží do chladničky. Ak chcete špargľu zamraziť, stonky je nutné najprv ošúpať. Mimo sezónu možno kúpiť špargľu aj v pohároch.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v špargli

Detailný pohľad na čerstvú špargľu

Zelenina sa skladá z 90 percent vody a preto je veľmi nízkokalorická. Obsahuje asparagín, draslík a látky obsahujúce síru. Špargľa má odvodňujúci účinok a nezameniteľnú chuť. Kvôli purínu, ktorý špargľa obsahuje, by ju ľudia s ochoreniami obličiek mali konzumovať iba málo. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 21 kcal

Sacharidy: 2,04 g

Bielkoviny: 1,96 g

Tuky: 0,16 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 19,89 mg

Vitamín E: 2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 26 mg

Železo: 0,68 mg

Draslík: 203 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 4 mg